Zlostavljanja izraelske vojske protiv novinara ne smiju proći nekažnjeno

Novinarski prsluk trebao bi štititi novinare prema međunarodnim zakonima, ali on je sada postao prijetnja

Zlostavljanja izraelske vojske protiv novinara ne smiju proći nekažnjeno
Ilustracija

“Projekt Gaza” u okviru kojeg je izvršena istraga smrti više od stotinu novinara u Gazi, na Zapadnoj obali i južnom Libanu, došla je do jezivog opažanja: mnogi od njih bili su meta iako su bili identificirani kao novinari.

Istragu, koju je koordinirala međunarodna mreža novinara Forbidden Stories, tokom četiri mjeseca provodilo je pedesetak novinara iz trinaest medijskih kuća, uključujući Le Monde, AFP i Radio France te grupu Arapski reporteri za istraživačko novinarstvo (ARIJ).

Za svoje nalaze oslonili su se na više od 120 svjedoka, dvadeset i pet stručnjaka i proučavanje fotografija, video zapisa i satelitskih prikaza.

Zajednička istraga međunarodnih medijskih kuća rasvijetlila je okolnosti u kojima je više od 100 palestinskih novinara i medijskih djelatnika ubijeno u ratu u Gazi, neki dok su nosili novinarske prsluke.

Proučavali su napade koji su uključivali novinare i medijsku infrastrukturu otkako je Izrael pokrenuo razornu ofenzivu u Pojasu Gaze kao odgovor na napad Hamasa 7. oktobra na Izrael.

– Više od 100 novinara i medijskih djelatnika je ubijeno. Novinari u Gazi već dugo znaju da ih njihovi ‘press’ prsluci ne štite. Još gore, zaštitna ih oprema može i dodatno izložiti – kazao je Laurent Richard iz Forbidden Stories u uvodniku uz publikaciju ‘Projekat Gaza’.

Carlos Martinez de la Serna, iz Odbora za zaštitu novinara, izrazio je šok zbog broja žrtava, navodeći da je to jedan od najflagrantnijih napada na slobodu medija koje pamti.

Istragom je utvrđeno da su četiri novinara navodno ubijena ili ranjena dronom dok su nosili novinarski prsluk. Ukupno ih je četrnaest ubijeno, ranjeno ili navodno gađano dok su nosili zaštitnu opremu na kojoj su stajale oznake “press”. Najmanje 40 novinara i medijskih djelatnika ubijeno je dok su bili kući.

– Dok nas je novinarski prsluk trebao identificirati i zaštititi prema međunarodnim zakonima… sada nam je prijetnja – rekao je Basel Khair al-Din, palestinski novinar u Gazi koji vjeruje da je bio meta napada dronom dok je nosi press prsluk.

ARIJ je također anketirao 239 preživjelih novinara od 6. do 16. juna. Više od 200 ih je zbog rata raseljeno iz svojih domova, utvrdio je. Sedamdeset dvoje reklo je da su izgubili članove porodice. Njih je 11 potvrdilo su im djeca ubijena.

Kao dio istrage, AFP je zajedno s drugim medijima istraživao napad na dopisništvo u Gazi 2. novembra, nakon što se osoblje evakuiralo, ali dok je još uvijek emitirao livestream rata s kamere na balkonu. Utvrdili su da je napad vjerojatno izazvao izraelski tenk.

Iako zaključci Projekta Gaza nažalost nisu iznenađenje, ova ozbiljna kršenja slobode informiranja ne smiju proći nekažnjeno, a novinarski sindikati zatražili su nezavisnu međunarodnu istragu o ubistvima, navodi Međunarodna federacija novinara (IFJ).

Četiri francuska novinarska sindikata podsjećaju da je IFJ tražio podršku od Ujedinjenih naroda da dopusti “delegaciji IFJ-a da predvodi misiju utvrđivanja činjenica u Gazi kako bi se dokumentirali slučajevi ubistva novinara koji su na meti izraelske vojske, u skladu s nalogom od 24. maja Međunarodnog suda pravde.

IFJ također zahtijeva “da izraelska država otvori Pojas Gaze međunarodnim medijima” i ponovno potvrdi potrebu za “nastavkom direktne i hitne pomoći Sindikatu palestinskih novinara”.

Izvor: AFP/IFJ

About The Author