VLADIMIR ANDRLE: Antifašistički proglas

Andrle pokazuje zašto fašizam nije ideja nego mehanizam straha, laži i kontrole te zašto se takvom sistemu mora odlučno oduprijeti bez ikakvog kompromisa

VLADIMIR ANDRLE: Antifašistički proglas
Vladimir Andrle

Fašizam nije vrijednost.

To je kvar, greška u čovjeku koja se pravi da je sistem. To je lijeno zlo koje ne zna misliti, pa naređuje. Koje ne zna stvarati, pa uništava. Koje se boji razlike kao što se slab čovjek boji ogledala. Fašizam je bijeda koja se maskira u snagu, šupljina koja viče da bi zvučala puno. Ono ne uvjerava nego pritišće. Ono ne gradi nego briše i zna samo za korist.

Ono je uvijek isto – glupo i glasno ali opasno i disciplinovano samo u mržnji. Fašizam nema hrabrosti da pogleda čovjeka u oči, zato ga svodi na broj. Jer kad bi ga vidio kao čovjeka, morao bi stati. A fašizam ne zna stati, ono zna samo ići dalje, preko svega, preko ljudi, preko istine, preko granica koje bi trebale biti nepovredive.

Ono je moralni parazit. Živi od tuđeg straha, raste na tuđoj šutnji, deblja se na lažima koje stalno ponavlja dok ne počnu zvučati kao istina. Ono ne dolazi iz dubine misli, nego iz praznine. To je kukavičluk koji je obukao uniformu, nasilje koje traži opravdanje, praznina koja traži da joj svi drugi budu manji da bi izgledala veća.

Fašizam se ne pojavljuje odjednom. Ne ulazi na vrata kao katastrofa koju odmah prepoznamo. Ono dolazi postepeno, kroz riječi koje zvuče poznato, kroz rečenice koje ne vrijeđaju odmah, kroz male pomake koji se čine bezazlenim. Prvo se pomjeri granica, pa još malo, pa još malo. I onda, kad se okreneš, vidiš da granice više nema. Sve što je nekad bilo neprihvatljivo postaje normalno, a sve što je bilo normalno postaje sumnjivo.

Ono se hrani navikom. Navikom da se ne reaguje. Navikom da se prešuti. Navikom da se sve relativizira. Fašizam ne treba uvjerenje nego treba odsustvo otpora. Treba prostor u kojem niko ne postavlja pitanje, u kojem se istina umara, a laž ponavlja dok ne postane prihvaćena. U tom prostoru ono raste, širi se i postaje ono što je uvijek htjelo biti – neupitno.

Zato je opasno upravo zato što je jednostavno. Ne nudi složene odgovore, ne traži razmišljanje, ne podnosi sumnju. Sve svodi na crno i bijelo, na sigurnost koja dolazi iz isključivanja drugih.

Fašizam je i laž o redu. Ono obećava stabilnost ali proizvodi strah. Obećava sigurnost ali stvara nasilje. Obećava zajedništvo ali ga gradi na isključivanju. To nije red nego je kontrola. Ono nema snagu, samo pokušaj pritiska.

I zato ga ne treba razumjeti. Nema tu dubine. Nema tu skrivenog smisla koji čeka da bude otkriven. To je mehanizam koji radi po istom principu – pojednostavi, podijeli, zastraši, kontroliši.

Antifašizam je vrijednost.

Ne pripada komunizmu niti liberalizmu. Pripada Bogu.

Antifašizam nije parola. To je imunitet. To je sposobnost da se prepozna kvar prije nego što postane sistem. To je spremnost da se ne pristane na jednostavne laži, čak i kad su najglasnije. To je odluka da se ne prihvati svijet u kojem je čovjek manje vrijedan samo zato što je drugačiji.

Antifašizam traži više. Traži da se misli, da se pamti i da se razlikuje. Traži da se odbije logika koja svodi na sukob i dominaciju. Traži da se ostane čovjek čak i onda kad je lakše biti dio mase koja ne postavlja pitanja. Nije udoban i nije brz. Ali je jedini način da se zadrži ono što fašizam uvijek pokušava uništiti. A to je dostojanstvo.

Jer kad jednom vidiš šta fašizam jeste, više ga ne možeš uzeti ozbiljno kao ideju jer ideja nema. Ali ga moraš uzeti ozbiljno kao prijetnju. I tu nema dileme. Fašizam se ne toleriše, sa fašistima se ne pregovara. Fašizam se zaustavlja.

Ne zbog prošlosti, nego zbog budućnosti. Jer svaki put kad se fašizmu da prostor, ono ga pretvori u mjesto bez slobode. Svaki put kad mu se da vrijeme, ono ga pretvori u strah. I svaki put kad mu se ne stane na put, cijena bude veća nego što je iko spreman platiti.

Zato je izbor jednostavan, čak i kad nije lak. Ili ćeš prepoznati kvar i zaustaviti ga ili ćeš gledati kako postaje pravilo. A kad jednom postane pravilo, više nije pitanje šta je fašizam nego koliko će štete napraviti prije nego što ga opet neko zaustavi.

About The Author