Vještačka inteligencija zna napisati odličnu recenziju knjige i odlično barata ironijom, ali neće zamijeniti kvalitetno novinarstvo, rekao je glavni urednik jednog italijanskog lista koji prednjači u eksperimentiranju s AI-em.
List Il Foglio objavio je da je, po prvi put na svijetu, mjesec dana izdavao četverostrani dnevni dodatak koji je u potpunosti napisala vještačka inteligencija, a koji je izlazio zajedno s redovnim izdanjem.
Eksperiment, koji je upravo završen, bio je veliki uspjeh i povećao je prodaju, rekao je urednik Claudio Cerasa, dodajući da će od sada jednom sedmično izlaziti posebna sekcija koju će pisati AI.
Također je najavio da će povremeno koristiti AI za pisanje članaka iz oblasti u kojima Il Foglio, mali konzervativni list s 22 zaposlenika, nema dovoljno stručnog znanja – kao što je, na primjer, tekst o astronomiji objavljen. Ipak, naglasio je da AI neće dovesti do otpuštanja u redakciji.
– Neki izdavači vide AI kao način da imaju manje novinara i više mašina. To je pogrešno i štetno po njih same. Suština je u tome da shvatimo šta možemo raditi više, a ne manje – rekao je Cerasa maloj grupi stranih novinara.
Cerasa smatra da će AI otvoriti nova radna mjesta za one koji znaju kako postavljati prava pitanja i izvući maksimum iz tehnologije, ali i da će podstaći kvalitetno novinarstvo jer će prisiliti novinare da dublje istražuju i budu originalniji.
– Pisci će biti primorani da traže nove elemente kako bi bili kreativniji i čitateljima bliži – rekao je.
Cerasa je svakodnevno komunicirao sa svojim AI programom i često ga je iznenađivao. „Najmisterioznija i najnevjerovatnija stvar bila je to što mu je osjećaj za ironiju odmah bio autentičan“, rekao je. „Ako mu kažete da napiše ironičan članak na bilo koju temu, AI zna kako to da uradi.“
Dodao je i da je AI vješt u pisanju recenzija knjiga, sposoban da analizira djela od 700 stranica i da iznese pronicljive kritike za samo nekoliko minuta.
AI-u se, ipak, mora reći da li da pristupi recenziji sa pozitivnog ili negativnog aspekta, što ga, prema njegovim riječima, pretvara u „plaćenog ubicu“ u rukama onoga ko tipka po tastaturi.
Cerasa je naveo i jedan veliki nedostatak – nedostatak kritičkog mišljenja. „Kada novinaru date uputstva za članak, volim kada mi kaže ‘ne’, kada se ne složi sa mnom. Ta rasprava je ključna, ali s AI-em je nema.“
Također je ukazao na povremene činjenične greške i ograničenost ažuriranja baze podataka, navodeći kao primjer što AI uporno odbija da prizna da je Donald Trump ponovo izabran za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država 2024. godine.
Izvor: Reuters