Izraelski sud odobrio je odluku vlade da produži zatvaranje ureda Al Jazeere u Ramallahu za još 60 dana.
Dana 22. septembra, izraelske snage upale su u ured i zabranile Al Jazeeru na 45 dana prema vojnoj naredbi. Zatim su zaplijenili svu opremu i dokumente u uredu, onemogućili zaposlenicima korištenje automobila i zaustavili emitiranje kanala.
Zabrana je od tada više puta produžavana.
Ranije, 5. maja izraelska je vlada odlučila zabraniti Al Jazeeru, zatvoriti njezine urede u Izraelu i ograničiti pristup njezinoj web stranici prema zakonu koji je donio Knesset (parlament) koji dopušta ministru komunikacija da zatvori strane mreže koje rade u Izraelu i zaplijeni njihove opremu ako ministar odbrane zemlje utvrdi da njihova emitiranja predstavljaju “stvarnu štetu sigurnosti države”.
Nakon toga u junu, izraelski ministar komunikacija Shlomo Karhi produžio je zatvaranje kanala na 45 dana, tvrdeći tada da je zabranu “jednoglasno usvojila vlada, na temelju ažuriranih mišljenja sigurnosnih izvora, koji nedvosmisleno navode da su emitiranja kanala stvarna prijetnja sigurnosti države.”
Al Jazeera je osudila represivne mjere izraelske okupacije, rekavši da imaju za cilj spriječiti svijet da vidi stvarnost izraelskih zločina na okupiranim palestinskim teritorijima i rat u Gazi.
Izrael je od tada objavio imena i fotografije šest palestinskih novinara Al Jazeere u Gazi, optužujući ih da pripadaju Islamskom pokretu otpora, Hamasu i Islamskom džihadu. Novinari i aktivisti na društvenim mrežama istaknuli su da bi objava imena i fotografija šestorice novinara mogla otvoriti put za njihovo ubistvo, kao što se dogodilo s drugim novinarima.
Televizijska kuća sa sjedištem u Dohi osudila je izraelsku zabranu kao “očit napad na slobodu medija”, a izraelsku zabranu naširoko su kritizirale međunarodne i regionalne organizacije kao napad na slobodu medija.
Izvor: Al Jazeera