Teorije zavjere o pokušaju atentata na Donalda Trumpa imale su desetke miliona pregleda na X-u, rekli su istraživači, ističući mogućnost da ekstremne neistine postanu viralne na platformi u vlasništvu Elona Muska.
Korisnici društvenih mreža izrazili su zbunjenost dok su u moru dezinformacija tražili tačne informacije o pokušaju atentata na Donalda Trumpa.
Stranica društvenih medija, ranije poznata kao Twitter, bila je preplavljena neutemeljenim tvrdnjama ubrzo nakon pucnjave u subotu na predizbornom skupu u Butleru u Pennsylvaniji, u kojoj je jedan gledatelj poginuo, a Trump ozlijeđen u uho.
Među njima su bile i neutemeljene tvrdnje da je pokušaj atentata bio “insceniran” ili “posao obavljen iznutra”, dok se prstima upiralo u imaginarne krivce poput Židova i izraelske obavještajne agencije Mossad.
Teorije zavjere pregledane su više od 215 miliona puta na X-u, objavio je Centar za suzbijanje digitalne mržnje (CCDH) nakon analize uzorka od 100 popularnih objava.
Većina objava nije sadržavala “Community Note”, alat za moderiranje koji je Musk promovirao kao način na koji korisnici dodaju kontekst tweetovima, dodao je CCDH.
– Samo u prva 24 sata, neutemeljeni narativi oko incidenta prikupili su više od 100 miliona pregleda na X-u – prema neprofitnoj istraživačkoj skupini Institute for Strategic Dialogue.
Internetski prevaranti također su lažno identificirali nekoliko ljudi kao ubice – uključujući talijanskog sportskog novinara Marca Violija, učesnika protesta protiv Trumpa Maxwella Yearicka i komičara Sama Hydea, izvijestili su AFP-ovi stručnjaci za provjeru činjenica.
Savezni istražitelji identificirali su strijelca, koji je ubijen na licu mjesta, kao Thomasa Matthewa Crooksa iz Pennsylvanije.
Neposredno nakon pucnjave, nekoliko korisnika društvenih medija izrazilo je zbunjenost dok su pokušavali dobiti tačne informacije u nečemu što je izgledalo kao more lažnih ili obmanjujućih objava, koje su brzo dobile na popularnosti.
Trend ilustrira sposobnost neistina da mutiraju u virusni politički diskurs na tehnološkim platformama uključujući X, koje sada nude manje zaštitnih mehanizama jer smanjuju moderiranje sadržaja.
Istraživači su upozorili na moguću bujicu dezinformacija uoči izbora u novembru, koji će se održati u duboko polariziranoj političkoj klimi u Sjedinjenim Državama.
Izvor: AFP