Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ i EFJ) pridružile su se svojim švicarskim članicama Impressum i Syndicom u pozivu na hitnu reformu člana 47. švicarskog Zakona o bankarstvu, koji kriminalizira objavu povjerljivih bankarskih informacija, čak i kada je riječ o podacima od javnog interesa.
Član 47. predstavlja ozbiljnu prijetnju novinarstvu koje ima ulogu nadzora jer ne predviđa iznimke u javnom interesu.
Novinari koji objave procurele informacije o pranju novca, utaji poreza i drugim finansijskim kriminalima mogu biti osuđeni na do pet godina zatvora i novčane kazne do 250.000 franaka (270.000 eura).
– Zakon je redovno kritikovan kao drakonski i obeshrabrujući za novinarstvo u službi javnosti – tvrde ove novinarske organizacije.
Prvi krivični postupak protiv novinara prema ovom zakonu pokrenut je protiv Lukasa Hässiga, urednika nezavisnog portala Inside Paradeplatz.
Policija u Cirihu je 3. juna pretresla njegov dom i redakciju, te zaplijenila opremu i dokumente vezane za njegovo izvještavanje iz 2016. godine o tadašnjem šefu Raiffeisena Pierinu Vincenzu i njegovom savjetniku Beatu Stockeru – obojica kasnije osuđena za prevaru i loše upravljanje. Tužilaštvo je navelo da se radi o istrazi zbog mogućeg kršenja bankarske tajne.
U aprilu, banka Reyl je podnijela krivičnu prijavu na osnovu Člana 47. protiv “nepoznatih osoba” nakon objave međunarodne istraživačke priče o pranju novca, realizirane u saradnji OCCRP-a i medija Le Monde, Paper Trail Media i IrpiMedia. Novinarima uključenim u projekat savjetovano je da ne putuju u Švicarsku kako bi izbjegli moguće krivično gonjenje.
– Pozivamo švicarske vlasti da obustave optužbe protiv Lukasa Hässiga i da mu odmah vrate zaplijenjenu opremu. Također tražimo reformu zakona o bankarskoj tajni u skladu s evropskim pravom i demokratskim standardima – izjavio je Ricardo Gutiérrez, generalni sekretar EFJ-a.
Anthony Bellanger, generalni sekretar IFJ-a, dodao je da krivični postupak protiv novinara nema mjesta u demokratskom društvu, ističući da takve mjere mogu obeshrabriti novinare da istražuju finansijski kriminal, iako je javni interes očigledan.
Izvor: IFJ