Najviša sutkinja Apelacionog suda u Beogradu Dušanka Đorđević podnijela je dvije tužbe protiv istraživačkih novinara KRIK-a Bojane Pavlović i Stevana Dojčinovića zbog njihovog istraživačkog rada na bazi podataka o transparentnosti pravosuđa „Sudac koji sudi“.
Mreža za istraživanje kriminala i korupcije ili KRIK je neprofitna organizacija osnovana s ciljem unapređenja istraživačkog novinarstva u Srbiji, posebno otkrivanja slučajeva organiziranog kriminala i korupcije. KRIK piše detaljne istraživačke priče i vodi bazu dokumenata vrijednih za novinare i javnost.
U tužbama sutkinje Đorđević navodi se da je KRIK povrijedio njezino pravo na privatnost objavom njenog imena, funkcije i podataka o nekretninama koje posjeduje sa suprugom. Tvrdi da takve informacije ugrožavaju njezinu sigurnost i pomažu kriminalcima da je lociraju.
KRIK tvrdi da su sve objavljene informacije dobivene legalnim putem te da nisu uključivale osjetljive lične podatke koji bi mogli ugroziti sutkinju ili njezinu porodicu. Svi lični podaci su skriveni, a svaka objavljena informacija je provjerena.
Prema KRIK-u, ova tužba je direktna prijetnja slobodi medija u Srbiji i ima potencijal da stvori opasan presedan u kojem novinari mogu biti kažnjeni samo zbog izvještavanja o javnim dužnosnicima.
Tužba je usmjerena protiv novinarke KRIK-a Bojane Pavlović i glavnog urednika Stevana Dojčinovića zbog uvrštavanja profila sutkinje Đorđević u KRIK-ovu bazu podataka „Sudija koji sudi“.
Baza podataka, koja je pokrenuta krajem 2020. godine, ima za cilj pružiti javnosti detaljne informacije o karijeri 51 suca, važnim predmetima i imovini kako bi se povećala transparentnost pravosuđa.
U tužbama se traži novčana odšteta i stroge zakonske sankcije, uključujući kaznu od 10 mjeseci zatvora i dvogodišnju zabranu bavljenja novinarstvom za novinare.
– Ovo je možda najveći pritisak na KRIK do sada, jer indirektno ugrožavaju i sve druge medije u Srbiji. Tuži nas visoka sutkinja koja tvrdi da nismo smjeli objaviti ni njezino ime, pa smo sada u poziciji braniti ne samo svoj rad nego i zakonsko pravo novinara da pišu o vladajućima – kazao je Dojčinović.
– Stvorena je atmosfera da se KRIK etiketira, cilja i da ga svako može tužiti, što mnogi mogu iskoristiti. Cilj je, s jedne strane, kazniti KRIK, a s druge iscrpiti i poremetiti njihov rad. To već rade sa svim ovim SLAPP tužbama, ovo je samo nova karika u lancu kojom žele okovati i disciplinirati KRIK – kazao je predsjednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić.
Generalni sekretar Međunarodne federacije novinara (IFJ) Anthony Bellanger rekao je da akcije protiv KRIK-a i novinara jasno imaju za cilj ušutkivanje medija, a baza podataka daje građanima mogućnost da dođu do informacija o radu važnih sudaca, a ovim bi sudskim procesima mogli biti uskraćeni za te bitne podatke.
Izvor: IFJ