Suđenje za otmicu i mučenje francuskih novinara počelo u Parizu

Petorica optuženih za brutalno zatočeništvo tokom rata u Siriji suočavaju se s optužbama za mučenje i psihološke torture novinara

Suđenje za otmicu i mučenje francuskih novinara počelo u Parizu

Petorica osumnjičenih, optuženih za otmicu i mučenje četvorice francuskih novinara koji su izvještavali o ratu u Siriji, izvedeni su pred sud u Parizu.

Među njima je i Mehdi Nemmouche (39), koji izdržava doživotnu kaznu zatvora zbog napada na jevrejski muzej u Briselu 2014. godine, u kojem su ubijene četiri osobe.

Petorica su optuženi da su bili dio grupe Islamske države koja je između 2013. i 2014. godine držala u zatočeništvu novinare, kao i desetine drugih osoba, uključujući humanitarne radnike.

Prilikom izjašnjavanja na sudu, Nemmouche je negirao da je bio njihov tamničar. „Nikada nisam bio otmičar i nikada nisam sreo te ljude u Siriji,“ rekao je na sudu u Parizu, prekidajući šutnju nakon što nije govorio tokom suđenja u Briselu niti tokom istrage.

Sva četvorica novinara su istražiteljima izjavila da su sigurni da je Nemmouche bio njihov otmičar.

Tokom onoga što se smatra historijskim suđenjem u Evropi, sud će saslušati detalje o psihološkom i fizičkom mučenju koje su navodno pretrpjeli novinari, kao i o općenitom postupanju prema taocima od strane IS grupe u Siriji, gdje je između 2012. i 2014. godine oteto 27 zapadnih novinara i humanitarnih radnika.

Osam njih je ubijeno – troje Amerikanaca, dvoje Britanaca, dvoje Japanaca i jedan Rus – dok se troje drugih, uključujući dvije žene, još uvijek vodi kao nestali smatra se da su ubijeni.

Dopisnik Didier François i fotograf Édouard Elias radili su za francusku radio stanicu Europe 1 kada su oteti blizu Alepa 6. juna 2013. godine, ubrzo nakon što su prešli granicu iz Turske u Siriju.

Dvije sedmice kasnije, Nicolas Hénin, novinar magazina Le Point, i fotograf Pierre Torres uzeti su taoce od strane naoružanih i maskiranih muškaraca u gradu Raqqa. Sva četvorica su oslobođena u aprilu 2014. godine, nakon deset mjeseci zatočeništva.

Suđenje koje je započelo u Parizu u ponedjeljak uslijedilo je nakon desetogodišnje istrage francuskih istražitelja, koja je obuhvatila više od deset zemalja.

Na optuženičkoj klupi, pored Nemmoucha, su i Abdelmalek Tanem (35), francuski državljanin optužen da je bio još jedan IS tamničar, te Sirijac Kais Abdallah (41), koji je optužen da je pomogao terorističkoj grupi u otmici novinara. Obojica su negirali optužbe.

Također su optuženi, ali nisu prisutni na sudu, visokorangirani vođa IS-a Oussama Atar, prethodno osuđen u odsustvu zbog koordinacije talasa terorističkih napada u Parizu u novembru 2015. godine, uključujući napad na koncertnu dvoranu Bataclan, te Salim Benghalem, optužen da je bio zadužen za operaciju držanja talaca. Obojica su navodno poginuli u Siriji.

Tužilaštvo optužuje petoricu za vođenje „fabrike talaca“ i „centara za obuku za mučenje“ u kojima su zatočenici bili podvrgnuti psihološkim i fizičkim kaznama.

Nakon oslobađanja, François je ispričao kako mu je Nemmouche lomio prste i čupao nokte. Hénin je rekao da su ga natjerali da klekne ispred zida i pripremi se za odsijecanje glave. Na početku suđenja, Nemmouche je izjavio da je Hénina prvi put vidio „na sudu u Briselu“.

Hénin je rekao da su pripadnici IS ćelije prema sirijskim zatvorenicima postupali još brutalnije nego prema zapadnjacima.

Bivši taoci su istražiteljima izjavili da su prepoznali Nemmoucha kao jednog od svojih tamničara, koji se predstavio kao Abu Omar, kada je uhapšen nakon bombardiranja u Belgiji i kada se njegova fotografija pojavila u medijima.

Očekuje se da će tokom suđenja, koje će trajati pet sedmica, svjedočiti i nekoliko drugih osuđenih, uključujući jednog koji je u zatvoru u Sjedinjenim Američkim Državama.

Izvor: The Guardian

About The Author