SafeJournalists mreža najoštrije je osudila prijetnje, zastrašivanje, napade i privođenje novinara i drugih medijskih radnika koji izvještavaju sa protesta širom Srbije.
Pozivali su nadležne institucije da hitno reagiraju i osiguraju im zaštitu kako bi mogli neometano i sigurno obavljati posao koji je od izuzetnog javnog značaja, posebno u trenutku kada se u zemlji svakodnevno održavaju demonstracije protiv aktuelnog režima.
Nakon što su Studenti u blokadi 28. juna pozvali na građansku neposlušnost, građani su u gotovo svim gradovima Srbije počeli sa svakodnevnim blokadama ulica. Istovremeno, nezavisni novinari i fotoreporteri koji izvještavaju s terena i bilježe brutalno i nezakonito postupanje policije i postaju mete – fizički napadani, zastrašivani i privođeni.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) zabilježilo je u posljednja tri dana desetine slučajeva pritisaka, prijetnji i napada, ali neki novinari i medijski radnici nisu željeli da se javno oglase povodom toga.
Novinar nedeljnika Radar Vuk Cvijić je, tokom intervencije policije ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, i pored legitimacije, više puta udaren policijskim štitom i laktom, odgurivan i fizički maltretiran, a pokušano je i otimanje njegovog telefona.
Također, fotoreporter Aleksa Stanković priveden je dok je mirno fotografisao razbijanje blokade – u policijskom vozilu dvojica policajaca su ga tukla, zahtijevala da ugasi svoj Instagram nalog i na kraju polomili karticu iz Aleksinog fotoaparata, dok su ostali prisutni to posmatrali bez reagiranja.
– Sumnja se da je povod za nasilje bio snimak na kojem se jasno čuje kako policajac neprimjereno komentira žene koje prolaze ulicom i to dok je bio na radnom zadatku. NUNS je već reagirao povodom ovog slučaja – kažu iz ove regionalne medijske mreže.
U atmosferi pojačanih tenzija, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je direktno je podstakao neprijateljsko raspoloženje prema novinarima nazivajući zaposlene na televizijama N1 i Nova S „teroristima“, pozivajući javno tužilaštvo da reagira na njihov rad, a isti narativ se širio na režimskim medijima.
Nakon toga, redakcija N1 dobila je brojne poruke sa prijetnjama smrću. Novinarki ove televizije Žaklini Tatalović, putem društvene mreže X, sa naloga @Srbijanac upućena je poruka: „Ubiti Žaklinu! Nacrtajte metu!“.
Fotoreporter Gavrilo Andrić, poznat po tome što redovno dokumentira proteste, također je primio prijetnje smrću putem Instagrama, među kojima i direktna prijetnja: „Ubiću te. Nožem. U bubreg“. Andrić je u posljednje vrijeme česta meta napada, a samo nekoliko dana prije ovih prijetnji primio je direktnu prijetnju: ‘Ima da te izbodem nožem u srce“.
Lokalni mediji i novinari također su pod pritiskom. Epicentar press iz Čačka targetiran je kao “antisrpski medij”, dok je novinarka In medije Verica Marinčić legitimirana od strane policije i zaprijećeno joj je prekršajnom prijavom, iako je jasno pokazala novinarsku akreditaciju.
Novinar Glasa Zaječara Miljko Stojanović prijavio da ga do kuće prati dron, što je izazvalo uznemirenje njegove porodice, nakon čega je on podnio prijavu i u policiji dao izjavu u vezi sa ovim incidentima.
Prema podacima NUNS-a, samo od početka ove godine zabilježeno je više od 160 slučajeva pritisaka i napada na novinare, što je gotovo dostiglo broj slučajeva iz cijele prošle godine (166). Ovaj podatak jasno ukazuje da se u Srbiji stvara sve opasnija atmosfera za novinarski rad, kažu iz SafeJournalists.
Pozvali su sve relevantne institucije, a posebno policiju i tužilaštvo, da bez odlaganja provedu temeljne istrage svih slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima i da počinioce hitno identificiraju i privedu pravdi.
Posebno su pozvali Ministarstvo unutrašnjih poslova da ispita odgovornost svojih službenika i provede postupke jer smatraju da odsustvo reakcije državnih organa dodatno podstiče atmosferu nekažnjivosti i ugrožava pravo javnosti da bude informirana.
Izvor: BH novinari