Novo istraživanje koje je provela Evropska konfederacija sindikata (ETUC) pokazalo je da oko 10.000 ljudi godišnje u Evropi umre zbog stresa na radnom mjestu, što psihosocijalne rizike čini smrtonosnijima od fizičkih nesreća.
Prema studiji, 6.190 smrti povezano je s koronarnim srčanim bolestima izazvanim stresom na poslu, dok je 4.843 samoubistava uzrokovano depresijom vezanom za radno okruženje. Te brojke ukazuju na ozbiljne posljedice nesigurnosti zaposlenja, dugih radnih sati i mobinga, naročito za žene i radnike u centralnoj, istočnoj i jugoistočnoj Evropi.
Evropska konfederacija sindikata zatražila je donošenje zakonodavstva na nivou EU koje bi uvelo obavezu poslodavcima da procjenjuju i upravljaju psihosocijalnim rizicima u saradnji sa sindikatima. Federacija kritizira postojeće propise o zaštiti zdravlja i sigurnosti na radu kao nedovoljne.
– Svijet rada se mijenja – brzo, duboko i trajno. Digitalizacija, vještačka inteligencija, robotika, rad putem platformi, zelena tranzicija – sve to mijenja način na koji radimo i živimo. No, dok te promjene donose nove prilike, one sa sobom nose i nove opasnosti – izjavila je generalna sekretarka ETUC-a Esther Lynch
Pojasnila je da su među njima posebno zabrinjavajući sve veći psihosocijalni rizici s kojima se suočavaju radnici: stres, sagorijevanje, anksioznost, uznemiravanje, izolacija i emocionalna iscrpljenost, a to su, kaže, rubne teme i one su sistemske i sve izraženije.
Izvor: IFJ