Slobodni mediji i digitalna pismenost

Dezinformacije potkopavaju slobodu izražavanja, polariziraju javne rasprave, potiču javno nepovjerenje i ugrožavaju ljudska prava

Slobodni mediji i digitalna pismenost

Reakcije država i kompanija na dezinformacije bile su problematične, neadekvatne i štetne za ljudska prava, upozorila je stručnjakinja Ujedinjenih nacija pozivajući države da podržavaju pravo na slobodu izražavanja kao primarno sredstvo za borbu protiv dezinformacija.

– Raznolike i pouzdane informacije, digitalna pismenost, pametna regulacija društvenih medija i slobodni, nezavisni i raznoliki mediji očiti su protuodgovor za dezinformacije – kazala je posebna izvjestiteljica za promociju i zaštitu prava na slobodu mišljenja i izražavanja Irene Khan.

– Dezinformacije potkopavaju slobodu izražavanja, polariziraju javne rasprave, potiču javno nepovjerenje i ugrožavaju ljudska prava, demokratske institucije, javno zdravstvo i održivi razvoj – dodala je Khan.

Napominje da su države pribjegle nesrazmjernim mjerama poput isključivanja interneta, uvođenja  nejasnih i preširokih zakona kako bi se blokirao o cenzurirao govor na mreži i smanjio građanski prostor za izražavanje mišljenja, te natjerale platforme društvenih medija da uklone zakoniti sadržaj bez sudskog postupka.

U svom je izvještaju upozorila je da su ove mjere nespojive s međunarodnim pravom i neovlašteno se koriste protiv novinara, političkih protivnika i branitelja ljudskih prava.

Rekla je kako su algoritmi, ciljano oglašavanje i prakse prikupljanja podataka najvećih kompanija na društvenim mrežama u velikoj mjeri zaslužni za usmjeravanje korisnika prema “ekstremističkom” sadržaju i teorijama zavjere, podrivajući pravo pojedinaca na formiranje mišljenja i slobodan razvoj uvjerenja i ideja.

– Kompanije društvenih medija trebale bi pregledati svoje poslovne modele i osigurati da njihovo poslovanje, prikupljanje podataka i postupci obrade podataka budu u skladu s međunarodnim standardima ljudskih prava – kazala je Irene Khan.

Khan je također izrazila zabrinutost zbog nedosljednog moderiranja sadržaja, politika i procesa te neadekvatnih mehanizama transparentnosti i pravnih sredstava na platformama društvenih medija, te je pozvala na hitne i učinkovite akcije.

Upozorila je da se “stari ukorijenjeni seksistički stavovi“ koriste za pokretanje kampanja rodnoga dezinformiranja protiv žena novinarki, političarki i braniteljica ljudskih prava kako bi ih se izguralo iz javnog života stoga je pozvala države i kompanije da osiguraju sigurnost žena na mreži i izvan nje.

Kako je zaključila posebna izvjestiteljica za promociju i zaštitu prava na slobodu mišljenja i izražavanja Irene Khan za suzbijanje dezinformacija potrebni su višedimenzionalni odgovori više sudionika utemeljenih u cijelom nizu ljudskih prava.

Izvor: Safe Journalists

About The Author