Osam novinara Evgeni, Brent, Maks, Pierre, Oleksandra, Oksana, Mantas i Frédéric – dvije žene i šest muškaraca ubijeni su u šest mjeseci otkako je Rusija započela invaziju na Ukrajinu, a Reporteri bez granica (RSF) istaknuli su da ubistva novinara koji su izvještavali o ratu predstavljaju ratni zločin.
Novinari su na prvoj liniji otkako je ruska vojska napala Ukrajinu 24. februara, a RSF je zabilježio 46 napada na više od 100 novinara koji su bili meta napada – napadi koji se stoga kvalificiraju kao ratni zločin. Osam od njih ubile su ruske snage. RSF je podnio šest tužbi Međunarodnom krivičnom sudu i ukrajinskom glavnom tužitelju.
Evgeni Sakun, ukrajinski snimatelj koji je radio za lokalni TV kanal Kyiv Live TV, ubijen je kada su ruski projektili ispaljeni na kijevski televizijski toranj 1. marta, sedmicu dana nakon početka rata. On je bio prvi novinar koji je ubijen u ovom sukobu.
Prvi strani novinar koji je ubijen u ovom ratu bio je američki režiser dokumentarnih filmova Brent Renaud koji je usmrćen metkom u potiljak dok je vozio svoj automobil u Irpinu, gradu sjeverozapadno od Kijeva, 13. marta.
Ukrajinski fotoreporter veteran Maks Levin nestao je 13. marta dok je izvještavao o ruskoj vojnoj aktivnosti i borbama između ruskih i ukrajinskih snaga u regiji sjeverno od Kijeva. Njegovo tijelo, kao i tijelo Oleksiya Chernyshova, vojnika i prijatelja koji je u to vrijeme bio s njim, pronađeno je u šumi u blizini sela Huta-Mezhyhirska 1. aprila.
Tokom ekskluzivne istrage nekoliko sedmica kasnije, RSF je pronašao mjesto dvostrukog ubistva i jedan od metaka koji je ubio Levina. Podaci i dokazi koje je prikupio RSF upućuju na to da su ga ruski vojnici hladnokrvno pogubili.
Ekipa Fox Newsa koju čine Pierre Zakrzewski, videoreporter s francuskim i irskim dvojnim državljanstvom i Oleksandra Kuvshinova, ukrajinska fikserica, našla se na udaru vatre u Horenki, gradu u blizini Kijeva, 14. marta. Oboje su teško povrijeđeni, a smrt je potvrđena sljedeći dan.
Oksana Baulina bila je jedna od rijetkih ruskih novinara koji su već bili u Ukrajini kada je počeo rat. Na dan kada je invazija pokrenuta tweetala je “Ovaj rat je pogreška, ovaj rat je zločin.” Posljednjih nekoliko godina radila je u Kijevu kao reporterka za The Insider.
Njezina novinska kuća rekla je da ju je 23. marta ubio “kamikaza dron”, dok je izvještavala o šteti koju je prouzročio raniji napad na trgovački centar u Podilu, predgrađu Kijeva.
Litavski redatelj dokumentarnih filmova Mantas Kvedaravicius vratio se u Mariupol kada je Rusija pokrenula svoju invaziju, osam godina nakon objavljivanja njegovog prvog dokumentarca 2016. godine, Mariupolis. Nikada ne bi napustio lučki grad.
Dana 2. aprila pronađen je kako leži licem prema dolje na ulici s prostrijelnom ranom u glavi i drugom u prsima. Okolnosti njegove smrti još uvijek nisu razjašnjene, ali se zna da su ga Rusi nekoliko dana prije zarobili.
Frédéric Leclerc-Imhoff, francuski videoreporter koji radi za francuski televizijski informativni kanal BFMTV, bio je u kamionu koji je korišten za humanitarnu operaciju u Lysychansku 30. maja kada su šrapneli granate probili oklop kamiona i pogodili ga u vrat, što ga je na kraju i usmrtilo.
Izvor: RSF