Da sloboda govora nije zločin i da će kriminalizacija klevete što namjera uradili vladajuća koalicija u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska ograničiti slobodu izražavanja, ponovit će novinari, aktivisti i opozicioni političari na protestnoj šetnji koja je zakazana za utorak, 18. jula, uoči zasjedanja Narodne skupštine RS-a na čijem je dnevnom redu izmjena Krivičnog zakona RS-a.
O štetnosti ovog zakona u proteklih nekoliko mjeseci govorili su brojni pravnici, predstavnici sindikata, novinari, analitičari, predstavnici domaćih i međunarodnih nevladinih organizacija i mnogi drugi. Centri civilnih inicijativa (CCI) posebno su naglasili da bi usvajanje takvih izmjena utjecalo na ograničavanje slobode izražavanja građana Republike Srpske.
Iako je iz Nacrta zakona izbrisano krivično djelo uvreda, vlast nije uvažila osnovnu primjedbu građana, brojnih udruženja i novinarske zajednice da ne kriminalizira klevetu. Umjesto toga, kao njihov svojevrstan ustupak može se tumačiti drastično smanjenje novčanih kazni za klevetu, ali je i dalje ostavljen prostor za sankcioniranje javne riječi kroz sistem krivičnog pravosuđa.
– Eventualnim usvajanjem predloženih izmjena podstakla bi se cenzura i autocenzura medija i javne kritike, te bi se stvorila mogućnost za pokretanje krivičnih postupaka protiv građana, novinara, aktivista i svih onih koji iznose svoje stavove na društvenim mrežama i drugim javnim mjestima – naveli su u saopćenju iz CCI-ja.
Smatraju da bi sankcioniranja javne riječi kroz sistem krivičnog pravosuđa, uključujući sankcioniranje putem kriminalizacije klevete, imalo ozbiljne posljedice na slobodu izražavanja i opću demokratizaciju društva.
Okupljanje građana koji se protive ovakvim namjerama Vlade RS-a zakazano za devet sati na banjalučkom Trgu Krajine odakle će se učesnici uputiti prema zgradi NSRS-a, gdje u 10 sati počinje sjednica entitetskog parlamenta.
Predsjednik Kluba novinara Banja Luka, Siniša Vukelić, potvrdio je da će se novinari i aktivisti okupiti kako bi još jednom zatražili da se povuče predloženi zakon, a potom krenuti u protestnu šetnju do Narodne skupštine Republike Srpske.
– Nemamo zakonodavnu ni izvršnu vlast i ne znamo da li će zakon na kraju biti i usvojen. Građani su birali tu vlast i zato bi vlast trebala da obrati pažnju na to šta im građani govore, a mnogi podržavaju naš stav da ovakav zakon ne smije da zaživi – ističe Vukelić.
Namjera je i da se pokaže poslanicima da im je zaista stalo do slobode govora, koja je garantirana i Ustavom Republike Srpske, dodajući da bi vlast trebala konačno imati sluha za ono što građani misle.
Najavljenu protestnu šetnju novinara podržale su brojne nevladine organizacije, ali i sve stranke opozicije u RS-u, čiji su poslanici poručili da će se pridružiti ovoj šetnji.
Izvor: CCI/Srpskainfo