RTRS I BNTV: Šta to bješe reprezentacija Republike Srpske?

Taj termin, nastao u verbalno-ideološkoj radionici Milorada Dodika, nema nikakvo uporište u pravnom poretku države

RTRS I BNTV: Šta to bješe reprezentacija Republike Srpske?
Foto: M. Tabaković/Avaz.ba

RTRS: Ništa bez Vučića

20. – 26. april 2020.

ZATVORENE GRANICE: Iako je Srbija protekle nedjelje gotovo hermetički zatvorila granice i zabranila ulazak putničkih vozila i pješaka iz Bosne i Hercegovine, u izvještajima o pandemiji brižljivo se prati stanje u toj državi. Uz prenošenje svih izjava njihovih medicinskih stručnjaka i neizostavnog Aleksandra Vučića.

Istovremeno, o stanju izazvanom pandemijom, vijesti iz Federacije BiH sažimaju se uglavnom u tri-četiri rečenice koje pročita prezenter u drugoj polovini Dnevnika. Izuzetak od toga bilježimo samo kada je u pitanju odluka o ukidanju policijskog sata na području Federacije i karantina za građane Bosne i Hercegovine koji u zemlju ulaze na graničnim prelazima u tom bh. entitetu. Pri tome, kada je riječ o karantinima, bilježimo svjesno prikrivanje podataka o izostanku saradnje nadležnih inspekcijskih službi RS-a, kojima se iz FBiH redovno šalju izvještaji o građanima koji su ušli u BiH, radi njihove izolacije po dolasku u matične lokalne zajednice u RS-u.

Ovakvim izvještavanjem dodatno se izaziva uznemirenost među stanovništvom od mogućeg širenja pandemije. Zanimljivo je navesti da novinarka Tanja Blagojević komentar o ovoj situaciji, i pored postojanja nadležnih entitetskih institucija, traži od portparola SNSD-a.

KO VODI RS? Iz bloka vijesti vezanih za Covid-19 izdvajamo i dio intervjua koji je Milorad Dodik dao za lokalnu Alternativnu televiziju. Iz istog je izdvojen i njegov komentar o opoziciji u Republici Srpskoj. Zanimljivo je da je Dodik svjesno izbjegao odgovoriti na jedno od ključnih pitanja ne samo opozicije nego i dijela javnosti: Ko vodi RS? On ili entitetska predsjednica i premijer?

STANDARDNE POLUINFORMACIJE: Plasiranje poluinformacija, koje i inače bilježimo u dnevnicima javnog servisa RS-a, obilježilo je i ovu nedjelju. Riječ je o nepostizanju dogovora na nivou Vijeća ministara BiH oko prihvatanja zaduženja kod MMF-a. Umjesto jasnog navođenja razloga koji su ministre SDA motivirali da ne daju pristanak, sve se svelo na šturu rečenicu Bisere Turković iz koje ništa nije jasno.

Izdvojeno

Na margini događaja iz protekle nedjelje ostala je najava da bi bivši generalni direktor RTRS-a Draško Milinović mogao zauzeti čelnu poziciju Regulatorne agencije za komunikacije BiH (RAK). U našim izvještajima, kada je u pitanju rad RTRS-a, RAK se i inače nije pretjerano miješao u svoj posao, pa će biti zanimljivo vidjeti kako će postupati bude li izabran za direktora ove agencije.

BNTV: Otkud novac za novi helikopter?

20. – 26. april 2020.

KREDITNA ZADUŽENJA: Građani koji su, gledajući Dnevnik 2 RTRS-a, ostali uskraćeni za razloge zbog kojih su ministri SDA u Vijeću ministara odbili podržati novo kreditno zaduženje BiH kod MMF-a, informacije su mogli dobiti u Dnevniku emitovanom 21. aprila. Iz istog Dnevnika izdvajamo blok vijesti koji se odnosio na ekonomske posljedice koje će pandemija koronavirusa ostaviti ne samo u BiH nego i u ostalim državama Evrope i SAD-u.

Novinari Dnevnika su se u nekoliko navrata bavili pitanjem da li je u ovako složenim ekonomskim uvjetima neophodno da Vlada RS kupuje novi helikopter. Stoga je i krajnje cinično izgledao demanti Vlade u kojem se navodi da su neistinite informacije „plasirane u pojedinim medijima o kupovini helikoptera“. U istom stoji da je Vlada odustala od te kupovine. I potpuno relativizira zvanični izvor na koji su se novinari BNTV-a pozivali, a to je stranica Agencije za javne nabavke BiH, na kojoj je i bio objavljen javni poziv za nabavku helikoptera.

RAZGOVOR ILI SAOPĆENJE: Da li je Branislav Borenović, lider PDP-a, bio gost Dnevnika 21. aprila ili je bilo riječi o njegovom obraćanju javnosti koje je pripremila Tatjana Lukić? Ukoliko je riječ o ovom drugom, onda izvještaj smatramo predugim za emitovanje u centralnoj informativnoj emisiji.

Ovakav pristup plasiranja stavova političara, javnih ličnosti, putem saopštenja za javnost, konstantan je problem uredništva Dnevnika. I uz daleko kraće izjave ili čitanja dijelova saopštenja, brižljivo pripremljenih od novinara ili urednika, gledatelji bi se mogli jednako dobro informisati.

SMRT TRUDNICE: U dnevnicima je otvoreno i pitanje zašto Univerzitetsko-klinički centar Banjaluka ne izlazi u javnost s podacima vezanim za smrt trudnice. Kroz pozivanje na zakonske odredbe o postupanju u takvim slučajevima, ukazano je na niz propusta učinjenih kada je u pitanju imenovanje članova komisije koja bi trebala utvrditi ko je odgovoran za njenu smrt, te prebacivanje odgovornosti s jedne na drugu instituciju u provođenju istražnih radnji.

Pandemija Covida-19 i dalje je u udarnim minutima dnevnika kada se predočavaju informacije za stanje u BiH. U drugom dijelu dnevnika gledatelji su informisani i o stanju u regionu i državama najviše pogođenim koronavirusom, a na kraju svakog dnevnika daju se zbirni svjetski podaci o kretanju pandemije.

Ukazujući na rijetke primjere poljoprivrednika koji su nastavili rad u vrijeme pandemije, uredništvo RTRS-a pokušava amortizovati ozbiljnost situacije u kojoj živimo. U dnevnicima BNTV-a javnost se suočava s onom iz dana u dan sve složenijom ekonomskom zbiljom.

About The Author

Plus sedmice

RTRS
Priča o tome kako se s posljedicama pandemije nose porodice osoba s posebnim potrebama.
BNTV
Na ekonomske posljedice koje pandemija već ostavlja na stanovništvo, nezadovoljstvo radnika kojima se na nezakonit način smanjuju plate i u sektorima koji nesmetano rade, kao i pokušaje da davaoci pojedinih usluga iskoriste ovo vrijeme i nezakonito zavuku ruke u džepove građana, ukazano je kroz izvještaje koji su se bavili ovim temama.

Minus sedmice

RTRS
Antimigrantska kampanja ponovo je u punom jeku. Povod je dvojak. Smještaj migranata u novi kamp u blizini sela Lipa u Unsko-sanskom kantonu te „plan za rješavanje migrantske krize“ ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića. Već dolaskom prvih migranata u kamp Lipe, novinar RTRS-a i predstavnici pravoslavnog sveštenstva ustvrdili su da „raseljeni Srbi neće moći posjećivati tamošnje groblje“ te da će migranti „devastirati pravoslavnu crkvu“. Bez i trunka zazora, Branka Kusmuk izrazila je u svojim izvještajima žaljenje što je „SDA postala bedem za zaštitu migranata i tako osujetila Radončićev plan da ih se deportuje iz BiH“.
BNTV
Zašto novinari/ke preuzimaju terminologiju političara kada ona nema utemeljenje u pravnom poretku države i njenih institucija? Primjer je „reprezentacija RS“, kako Milorad Dodik naziva zastupnike u Parlamentu BiH i ministre u Vijeću ministara birane ili imenovane iz ovog bh. entiteta.