RTRS: Dodik, Dodik i još malo Dodika
- juni – šesti juli 2025.
ANTIMIGRANTSKI NARATIV: Oni koji dobro poznaju propagandni sistem Viktora Orbana reći će vam kako i kratke vijesti na mađarskoj televiziji sadrže tri obavezna elementa: nešto o uspjesima vlasti, nešto o tome kako je opozicija loša i kako rade protiv naroda, te nešto – bilo šta – loše o migrantima bilo gdje. Zato bi i najnaivniji politički i medijski analitičari morali prepoznati isti rukopis u dnevnicima RTRS, naročito zbog toga što su anti-migrantski narativi u njima sve očitiji. Očigledno je riječ o lekcijama iz istog propagandnog priručnika, što dokazuje činjenica da se rečenice čiji je zadatak da bude ili podgrijavaju ksenofobnu histeriju u posljednje vrijeme redovno nalaze u uvodnim rečenicama centralne informativne emisije – ove sedmice konkretno u utorak, srijedu, četvrtak i subotu (!).
Mimo toga, nađu prostora i u usputnom spominjanju kao što je to urađeno u prilogu od nedjelje o poskupljenjima u Sarajevu gdje se postavlja pitanje „hoće li baš sve do sadašnje i buduće milione duga vlast isporučiti Sarajlijama rođenim u tom gradu ili pridošlim iz Nepala i Pakistana“.
ČESTITKA TRUMPU: Koliko god propagandni priručnik bio dobar, od njega nema koristi bez vlastitih vještina, a propagandne vještine RTRS su ponekad upravo impresivne. Takva posvećenost detaljima i takva virtuoznost u pakovanju stvari u propagandnu foliju mogle su se, naprimjer, prepoznati u načinu na koji je prenešena vijest o čestitki uoči Dana nezavisnosti koju je Donaldu Trumpu u četvrtak uputio Milorad Dodik. Naime, kako bi se izbjegla kolizija ovog Dodikovog ulagivanja Trumpu s rusofilnim narativom koji je njegovan godinama, za ovu vijest je kao šlagvort poslužio uvodni prilog dnevnika o razgovoru Trumpa sa Vladimirom Putinom u kojoj je usput na kraju spomenuto kako je ruski predsjednik američkom čestitao nadolazeći državni praznik. Već u idućoj rečenici uslijedila je čestitka koju je uputio Dodik.
SAMO DODIK: Predsjednikova sveprisutnost u dnevnicima RTRS je vjerovatno nešto na čemu bi mu čestitao svaki drugi autokrata i to odavno prelazi granice dobrog ukusa. Tako je u dnevniku od subote čak i vijest o tome da su u RS unutar 24 časa rođene 34 bebe popraćena dopunom „predsjednik Dodik kaže da ga je obradovala ova vijest“. Da nije riječ o pojavi koja je žalosna, možda bi bilo čak i zabavno uočavati ovakve detalje.
Ocjena: 1
BNTV: Dobri, ali previše Vučića
- juni – 6. juli 2025.
NSRS: Iako je RTRS javni televizijski servis, za stvarni prikaz dešavanja u skupštini RS morate gledati dnevnik privatne televizije. Jednostavno, RTRS toliko manipulativno prikazuje diskusije, spinuje sadržaj rasprava i favorizira vlast, da u poređenju s javnim servisom BNTV predstavlja daleko sadržajniji i pouzdaniji izvor informacija. Samo ove sedmice je RTRS propustila blagovremeno i korektno izvijestiti o sukobima između pojedinih poslanika u NSRS, a na javnom servisu nije bilo ništa o negativnim reakcijama EU na zakone koji su se usvajali, poput zakona o rezervnom sastavu policije RS kojeg je BNTV citirajući opoziciju opisala kao „stvaranje stranačke vojske“.
AFERE: Afere vlasti u RS su još nešto o čemu nećete čuti ništa na programu RTRS, ali zahvaljujući BNTV ove teme mogu dospjeti do gledatelja. Ove sedmice su se u dnevnicima BNTV spominjale i izgubljene arbitraže i izgledne malverzacije oko kupovine zgrade za smještaj Uprave za indirektno oporezivanje BiH – građani koji gledaju isključivo dnevnike RTRS koje plaćaju svojim novcima o ovim aferama nikad ne bi saznali ništa.
VUČIĆ, VUČIĆ I JOŠ MALO VUČIĆA: Bilo bi neozbiljno porediti prostor kojeg u dnevnicima RTRS dobija Milorad Dodik sa onim kojeg na BNTV dobija predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ali očito je da bijeljinska televizija Vučiću daje puno prostora. Tako su u četvrtak i subotu emitirani dvominutni afirmativni prilozi o Vučićevom otvaranju fabrike u Čačku i nove dionice auto-puta, a u ponedjeljak smo gledali čak sedamdeset sekundi njegove izjave sa samita u Sevilji, dok – naprimjer – nismo čuli šta je imala reći Željka Cvijanović koja je na ovom skupu predstavljala našu državu.
Ocjena: 7
KOMPARATIVNA ANALIZA
„Ponovo na sceni stara predstava u Dodikovoj režiji – poništio je sve što je govorio i radio proteklih mjeseci“, riječi su kojima je u subotu BNTV započela prilog o saslušanju Milorada Dodika pred državnim pravosuđem. U prilogu se Dodikovo pojavljivanje u Sudu BiH okarakterisalo kao „ponizno“, a istaknuto je i da je time „pogazio i zakone usvojene u skupštini Srpske“. Bila je to udarna vijest u dnevniku BNTV, dok je o ovome RTRS izvijestila tek u dvadeset i petoj minuti (!!!) svoje emisije.
Sve do tad smo gledali priloge o obilježavanju godišnjice zločina nad Srbima Podrinja i o toku priprema za obilježavanju 150 godina od ustanka u Nevesinju, kao da je neko želio što više razvodniti emisiju prije spominjanja Dodikovog odlaska u Sud BiH. U samom prilogu je RTRS objasnila kako je potjernica za predsjednikom RS sada van snage i kako je „takvo rješenje bilo jedino moguće“. Ono što RTRS nije objasnila je zašto se onda takvo rješenje nije primijenilo i ranije i zašto se ono odbijalo. Međutim, BNTV je donijela cijelu kompilaciju Dodikovih izjava i istupa koje su u kontradikciji s njegovim postupkom i ovim rješenjem.
Kao što je rečeno u prethodnom segmentu, BNTV daleko profesionalnije izvještava o dešavanjima u NSRS i time predstavlja istinskog branitelja demokratije i slobode govora. Njihova pro-opoziciona uređivačka politika je nešto što se ne krije, ali i uz to se zadržava sasvim prihvatljiv nivo objektivnosti – u suštini, u situaciji u kojoj javni servis flagrantno zataškava brojne teme i informacije, veći naglasak na ono što opozicija ima za reći se BNTV ne može uzeti za zlo nego se mirne duše može posmatrati kao kompenzacija građanima za informacije koje im javni servis uskraćuje.
Dok RTRS prešućuje i ignoriše krupne afere u kojima se gubi javni novac, BNTV ih otkriva i predstavlja javnosti, dok RTRS većinu programa posvećuje historiji – BNTV iz dana u dan insistira na aktuelnim temama koje su važne za život građana.
Tako su se u utorak bavili inicijativom za očuvanje planine Majevice usred povećanog interesa za rudarenje litijuma na toj planini, u petak su imali odličan prilog o nedostatku radne snage u ugostiteljstvu, a u subotu su se bavili visokim cijenama goriva, uz nekolicinu sličnih priloga. Na RTRS ovakvih tema nema, osim kad cijene rastu negdje drugo, naprimjer u Federaciji (dnevnik od nedjelje). Gledajući RTRS imate dojam da je u RS sve idealno – pa tako i o urodu pšenice javljaju kako su ratari zadovoljni prinosom i otkupnim cijenama, dok BNTV prenosi nezadovoljstvo farmera otkupnim cijenama koje su po njima niske.
Do koje mjere ide obmanjivanje javnosti u kojem RTRS rado učestvuje pokazuje i prilog o povećanju ulaganja u visoko obrazovanje od četvrtka. U prilogu se spominje „izdvajanje 3.5 miliona maraka iz sredstava predsjednika RS za izgradnju dječijeg vrtića u univerzitetskom kampusu“, gdje niko ne postavlja pitanje kako se to izgradnja vrtića smatra ulaganjem u visoko obrazovanje? U istom prilogu je kao primjer napretka visokog obrazovanja u RS navedena informacija da je upis u prve godine fakulteta ove godine za 15 posto veći nego lani. Jasno je kako je to dobrim dijelom zasluga neizvjesnosti studiranja u Srbiji usljed studentskih protesta i većeg broja maturanata iz RS koji će zbog toga upisati fakultete „kod kuće“, ali RTRS sa tim nije opterećavala gledatelje i kvarila idealiziranu sliku koju su predstavili zvaničnici.
Kad smo kod studentskih protesta u Srbiji – iako su ove sedmice eskalirali i iako su obje ove televizije redovno jako zainteresirane za događanja u Srbiji, o protestima i blokadama u Srbiji nije bilo skoro niti riječi.
Sve u svemu, RTRS nastavlja i pojačava sa propagandnim, manipulativnim, neprofesionalnim i neetičnim izvještavanjem. Bukvalno svaki dnevnik ove televizije sam po sebi može biti posebna studija slučaja i neprocjenjiv materijal za istraživanje na fakultetima novinarstva, zbog čega je jedina moguća ocjena čvrsta jedinica.
Što se BNTV tiče, jasno je da prešućuju nezgodne teme poput protesta u Srbiji, jasna je pro-opoziciona pristranost, jasno je favorizirano predstavljanje srbijanskog predsjednika, ali je njihovo izvještavanje ove sedmice bilo od neprocjenjive koristi za javnost, hrabro i dosljedno. Prigovarati im na pristranosti u situaciji u kojoj kao komercijalni medij javnosti pružaju sve ono što javni servis od nje pokušava sakriti bilo bi okrutno cjepidlačenje – tim prije što je njihovo pro-opoziciono stajalište transparentno i niko ko gleda BNTV ne može reći da je bio izmanipuliran. Dakle, kad podvučemo crtu za ovu sedmicu, može se dodijeliti ocjena koja je daleko od idealnog ali čvrsto iznad prosjeka – sedam.
Plus sedmice
RTRS
Ako bi se nešto iz načina na koji u svojim dnevnicima izvještava RTRS moglo izdvojiti kao pozitivno, vjerovatno bi to bila dva vezana priloga sa kraja dnevnika od utorka. Iako je u suštini i ovdje riječ o propagandnim uratcima, barem zbog teme bismo mogli – uz malu dozu naivnosti – reći kako je riječ o prilozima koji su pravljeni za gledatelje. Naime, ticali su se kupovine domaćih proizvoda i povećanja broja noćenja u domaćem turizmu kao rezultat vaučera za putovanja koji su ponovo dostupni građanima. Iako je, u suštini, i ovo promocija vlasti, može se reći da su i gledatelji kao nusprodukt mogli saznati nešto što im može biti korisno.
BNTV
Iako im se mogu prigovoriti pristranost i bježanje od određenih tema, činjenica da BNTV dosljedno otvara neprijatna pitanja za vlast u Republici Srpskoj i način na koji to rade čini ih medijem čiji je značaj jednostavno neprocjenjiv.
Minus sedmice
RTRS
Na stranu što je riječ o propagandističkoj televiziji koja je razvedena od novinarskog profesionalizma, činjenica da se spuštaju na nivo upotrebe flagrantnog govora mržnje i dehumanizacije je čisto dno profesije i trajni minus ove televizije.
BNTV
Dosljednim ignorisanjem protesta u Srbiji BNTV nastavlja zadavati ozbiljan udarac vlastitom kredibilitetu.