RTRS I BNTV: KAD PREDSJEDNIK DODIK NAPADNE NOVINARKU…

Plus nedjelje

RTRS
Nijedan izvještaj ne izdvajamo za ovu rubriku.
BNTV
Izvještaj novinarke Danine Milaković o raspravi iz Narodne skupštine RS, na kojoj je usvojena odluka o novom zaduženju ovog bh. entiteta u 2017. godini. Dobro sučeljeni argumenti vlasti i opozicije, podsjećanje na ukupni nivo zaduženja koji je u RS-u napravljen u posljednjih osam godina. I sjajan prikaz o tome kako na diskusije opozicionih poslanika koji su kritikovali politiku zaduživanja Vlade, ministar finansija RS-a Zoran Tegeltija odgovara niskim udarcima, svodeći raspravu na ličnu i neprimjerenu ravan.

Minus nedjelje

RTRS
Cijeli Dnevnik 2 emitovan 28. decembra, koji je kao urednica potpisala Nada Arlov, zbog beskrajno duge sage u kojoj je glavni lik bio predsjednik RS-a Milorad Dodik. Ali prije svega zbog neetičkog prešućivanja Dodikovog napada na novinarku TVN1 Snežanu Mirović, koji se desio ni manje ni više nego tokom prijema koji je predsjednk upriličio za novinare.
BNTV
Nijedan izvještaj ne izdvajamo za ovu rubriku.

RTRS I BNTV: KAD PREDSJEDNIK DODIK NAPADNE NOVINARKU…

… onda u RS-u dobijemo dva oprečna žurnalistička pristupa. RTRS, očekivano, napad izignorira, a BNTV o svemu korektno informira publiku. Sjetimo se samo kakve je performanse pravio RTRS kada su bili napadnuti njegovi novinari…

RTRS: Glasilo jednog čovjeka

26. decembar 2016. – 1. januar 2017.

MULTIPLICIRANI NEPROFESIONALIZAM: Kršenje svih standarda profesionalnog, nepristrasnog i objektivnog izvještavanja, pretvaranje centralnog dnevnika u glasilo jednog čovjeka – predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika, dakle, sve ono na što smo tokom protekle godine ukazivali, u posljednjoj nedjelji 2016. godine se multipliciralo.

Dnevnik 2 iz večeri u večer otvaran je pričom o Dodiku. Na način da je to prelazilo sve granice dobrog ukusa. Kao primjer navodimo Dnevnik 28. decembra, urednice Nade Arlov: umjesto dobro veče, gledaocima je saopšteno da je Dodik dobio još jednu pozivnicu za svečanosti povodom inauguracije novog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa.

DEVET UDARNIH MINUTA: U istom Dnevniku, valjda da bi se dokazala potpuna lojalnost entitetskom predsjedniku, bilo mu je posvećeno gotovo devet minuta udarnog dijela emisije. Nakon što su javnost upoznali s još jednom pozivnicom za bal, slijedio je Dodikov komentar istupa Bakira Izetbegovića o politici koju vlast RS-a vodi na štetu BiH. Zatim je uslijedila najava njegovog odlaska u Beograd, pa izvještaj da predsjednik RS-a zahtijeva smjene direktora javnih preduzeća koja su poslovala s gubitkom u 2016. godini.

NI RIJEČI O NAPADU: Saga o Dodiku završena je izvještajem o prijemima koje je upriličio povodom proslave Dana RS-a, devetog januara. Na koji su bili pozvani i novinari. Novinar Mišo Radaković izdvaja da je predsjednik RS-a poručio “da je RS država, da je u 2017. godini čeka borba za slobodu”. Ono što je prešutio, jeste verbalni napad Dodika na TV N1 i novinarku Snežanu Mitrović. Žalosno, sramotno i sasvim očekivano od RTRS-a.

(NE)ODLAZAK U SAD: No, najviše pažnje tokom cijele nedjelje bilo je posvećeno temi Dodikovog (ne)odlaska u SAD. Ta tema je u drugi plan stavila sva ostala dešavanja, uključujući i sjednicu Narodne skupštine RS na kojoj je, po hitnoj proceduri, usvojen set novih zakona iz oblasti bankarstva i oporezivanja. Opozicija je iznijela niz primjedbi i nije podržala njihovo donošenje, ali šta je to spram predsjednika?

FORSIRANJE SUMNJIVE TEME: U dnevnicima smo svjedočili i ponovnom nastojanju dizanja tenzija između BiH i Srbije. Ovog puta pomoću “dokumenta OBA-e u posjedu RTRS-a o praćenju visokih zvaničnika Srbije” –za koje jedino RTRS zna da je autentičan. U izvještaju (Dnevnik 2, 29. decembra) su izrečene tvrdnje da je s istim upoznata Narodna skupština RS i da ga je “službenim putem dostavila nadležnim u parlament BiH”. Iako je još iste večeri stigao demanti tih navoda iz Narodne skupštine RS, isti nije emitovan u Dnevniku 30. decembra. Umjesto toga, nastavljeno je s forsiranjem teme, a sagovornici su bili RTRS-ovi podobni analitičari iz Beograda.

Izdvojeno

Još jedan od uradaka Branke Kusmuk: o odnosima unutar SDA, pod nazivom “stranačka stranputica SDA”. Malo je Kusmuk kazala o suštini krize u stranci. Nije imala kada od, već viđenih, vlastitih opservacija, tipa “nije SDA samo u sukobu sa silama gravitacije”, ma šta da to značilo. Ili “posrnuli Denis Zvizdić u drugom je kvartetu do onog neposlušnog”. Sve očekivano od Branke Kusmuk, no ponovo nam je obaveza upozoriti na potpuno neprimjeren način izvještavanja. Za bilo koju medijsku kuću.

Ocjena 1

Žao nam je što nemamo nižu ocjenu od ove, jer i jedan je previsoko za ono što je emitovano tokom protekle nedjelje.

 

BNTV: SVE O JEDNOM POZIVU

26. decembar 2016. – 1. januar 2017.

IZ VIŠE UGLOVA: Da li je predsjednik RS-a Milorad Dodik dobio službeni ili neformalni poziv za odlazak na inauguraciju novog predsjednika SAD-a, tema je kojoj nije odoljelo ni uredništvo Dnevnika 2 BNTV-a. Njome je otvoren Dnevnik 26. decembra, da bi potom u drugom izvještaju Miloš Šarenac podsjetio na način na koji je Dodik putem RTRS-a cijelu priču oko poziva plasirao u javnost. Čuli smo i komentar ministra spoljnih poslova BiH Igora Crnadka, koji je objasnio način na koji se upućuju zvanični pozivi predstavnicima drugih država.

DODIK U SARAJEVU: Istoj temi bio je posvećen znatan prostor i u Dnevniku 27. decembra. Novinarka Slađana Jašarević gledaoce je izvijestila o Dodikovom odlasku u Sarajevo, odnosno u Ambasadu SAD-a, gdje je predao zahtjev za redovnu vizu. Naglašeno je da je u Sarajevo stigao pod jakim mjerama osiguranja policije RS-a, a sve to dobro ilustrovano snimcima, od slijetanja službenim helikopterom negdje na području Istočnog Sarajeva do kolone vozila koja ga je pratila. I tu se nije stalo. U istom Dnevniku, Željko Raljić bavio se pitanjem  ko je Dodiku poslao poziv za odlazak u SAD. Raljić otvara i pitanje da li je priča o pozivu namjerno plasirana u danu kada su održani protesti sindikata, odnosno zasjedanje Narodne skupštine RS na kojem je donijeta odluka o smanjenju plata radnicima u 2017. godini.

NAPAD NA NOVINARKU: Ono što RTRS nije uradio, jeste BNTV. Javnost je izvijestio o napadu Milorada Dodika na novinarku TV N1 Snežanu Mitrović. Bez dodatnih komentara, jer Dodikova izjava sama najbolje govori o odnosu predsjednika RS-a prema novinarima i medijskim kućama koje smatra “nepodobnim”.

Izdvojeno

Izvještaj novinarke Slađane Jašarević o odlasku predsjednika RS-a u Sarajevo kako bi u Tužilaštvu BiH dao izjavu o organizovanju i održavanju referenduma o Danu RS-a. Dobro sučeljavanje Dodikovih izjava: one koju je novinarima dao u Istočnom Sarajevu nakon davanja iskaza u Tužilaštvu i svih ranijih u kojima je kategorično tvrdio da se ni po koju cijenu neće, zbog vlastite sigurnosti, pojaviti u Sarajevu.

Ocjena 7

Komparativna analiza

Nedjelja koju je pojela bespredmetna pažnja data pitanju da li je ili ne predsjednik RS-a dobio zvanični poziv za inauguracione svečanosti novog predsjednika SAD-a. Iako su RTRS i BNTV imali različite pristupe ovoj temi, nedvojbeno je da je efekat bio isti. Sva pitanja od interesa za građane ostala su u drugom planu zbog nečega što je bilo samo u službi Milorada Dodika i njegovog pokušaja skretanja pažnje javnosti s ključnih životnih problema u RS-u.

About The Author