Konferencija Ujedinjenih naroda o klimatskim promjenama (COP29) počinje u Bakuu, glavnom gradu Azerbajdžana, zemlji bogatoj resursima, ozloglašenoj po nasilnom gušenju slobodnog i nezavisnog novinarstva stoga su Reporteri bez granica (RSF) pozvali međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Azerbajdžan da oslobodi zatvorene novinare i prekine teška kršenja njihovih prava.
Novinari koji pokrivaju osjetljiva pitanja kao što je okoliš rade u vrlo opasnom okruženju u Azerbajdžanu, petro-državi koja više od 90 posto prihoda ostvaruje od izvoza nafte i plina.
Tokom prošle godine vlasti su zbog njihova rada uhapsile petnaestak novinara. Među trinaest medijskih profesionalaca trenutno u pritvoru je i Nargiz Absalamova koja je istraživala pitanja okoliša.
– Pružanje zaštite novinarima, posebno onih koji pišu o okolišu trebalo bi biti preduvjet za održavanje konferencije UN-a o klimi. Kako možemo prihvatiti da je petro-država koja zatvara nezavisne novinare domaćin pregovora koji će odrediti budućnost globalne klime- kazala je Jeanne Cavelier, voditeljica ureda RSF-a za istočnu Ecropu i središnju Aziju.
RSF je pozvao međunarodnu zajednicu da zahtijeva od azerbajdžanskih vlasti da oslobode zatvorene novinare, prekinu flagrantna kršenja slobode medija i obavežu se na zaštitu nezavisnog novinarstva.
Izvještavanje o katastrofalnim ekološkim, zdravstvenim i klimatskim posljedicama vađenja nafte i rudarstva u Azerbajdžanu posebno je teško i opasno za novinare.
U pritvoru je gotovo godinu dana pod lažnim optužbama za “šverc deviza” Nargiz Absalamova koja je radila za Abzas Media, jedan od rijetkih preostalih nezavisnih medija u zemlji.
Ona je prošle godine izvještavala o protestima stanovnika Söyüdlüa, sela u zapadnom Azerbajdžanu pogođenog otrovnim otpadom iz otvorenog rudnika zlata i novog projekta umjetnog jezera namijenjenog skupljanju cijanidom i arsenom kontaminiranih voda iz rudarskih operacija.
Policija je brutalno rastjerala gomilu i nasilno otjerala troje novinara, uključujući Nargiz Absalamovu. Njezin kolega Elmaddin Shamilzade kasnije je maltretiran i mučen u pokušaju da ga natjeraju da otkrije šifru svog telefona i izbriše fotografije s protesta.
Do danas, Absalamova, zajedno s četvero kolega iz Abzas Medije i osam drugih nezavisnih novinara, uključujući i Toplum TV, trpe maltretiranje ili ponižavajuće uvjete pritvora u zatvoru. Absalamovoj, kojoj prijeti do 12 godina zatvora, uskraćene su posjete članova porodice.
Prema nedavnoj globalnoj analizi koju je objavio RSF, dvije trećine svjetske nafte vadi se u zemljama u kojima je sloboda medija ozbiljno ugrožena.
Udžbenički primjer ekstraktivne države u kojoj se ekološko novinarstvo oštro potiskuje je i Azerbajdžan koji je među najgorim zemljama o pitanju slobode medija i nalazi se na 164. mjestu od 180 zemalja u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu.
Izvor: RSF