Desetine zaposlenika Microsofta okupirale su istočni kampus kompanije u Redmondu, Washington, protestujući zbog onoga što tvrde da je korištenje njenog softvera od strane izraelske vojske za izvođenje operacija u Gazi i omogućavanje nadzora nad Palestincima.
Manje od sedmicu nakon što je kompanija saopćila da pokreće nezavisnu istragu o korištenju svog Azure softvera, sadašnji i bivši radnici zauzeli su prostor koji su proglasili „Slobodnom zonom“, držeći transparente na kojima je pisalo: „Pridruži se radničkoj intifadi – Nema rada za genocid“ i „Trg šehidske palestinske djece“.
Proteste je organizirala grupa No Azure for Genocide, koja traži da Microsoft prekine poslovanje s Izraelom. Učesnik protesta Hossam Nasr izjavio je da su odlučili pojačati akcije jer nije bilo adekvatnog odgovora od Microsofta.
Rekao je da je bio lično motiviran da progovori snažnije nakon što su izraelske odbrambene snage (IDF) izvršile ciljani napad u kojem je ubijen poznati novinar Al Jazeere Anas al-Sharif, jedan od pet novinara ubijenih ovog mjeseca.
– Gledao sam ga kako izvještava iz Gaze neumorno – kroz glad, kroz kampanje istrebljenja, kroz bombardovanja. Bio je glas zajednice. Namjerno je meta napada – rekao je Nasr, 26, koji je radio u Microsoftu tri godine, ali je prošle godine otpušten nakon što je organizirao pomen za Palestinu ispred ureda kompanije.
Ranije ovog mjeseca, otkriveno je da izraelska vojna obavještajna jedinica 8200 koristi Azure za čuvanje bezbrojnih snimaka telefonskih razgovora Palestinaca iz Zapadne obale i Gaze. Kompanija je rekla da nije bila svjesna „nadzora civila niti prikupljanja njihovih telefonskih razgovora korištenjem Microsoftovih usluga“.
Protest u Microsoftu dolazi u trenutku kada organizacije poput UN-a sve češće upozoravaju na „raširenu glad, pothranjenost i bolesti“ u Gazi. Ministarstvo zdravstva u Gazi procijenilo je da je najmanje 62.000 Palestinaca ubijeno od kada je IDF pokrenuo operacije nakon Hamasovih napada 7. oktobra.
Nasreen Jaradat, zaposlena u Microsoftu, kazala je da svaka sekunda znači da situacija u Palestini postaje sve gora, dodajući da su ljudi su sve gladniji, a sve više ljudi biva bombardovano i ranjeno.
Protest je trajao dva sata kada je policija rekla demonstrantima da napuste prostor ili će biti uhapšeni zbog neovlaštenog ulaska. Portparol Microsofta rekao je da je grupi demonstranata „rečeno da odu, i oni su otišli“.
Dodao je da nemaju ništa da dodaju prošlosedmičnoj izjavi o istrazi koju su pokrenuli povodom tvrdnji da se Azure koristi za nadzor Palestinaca.
– Na osnovu ovih provjera, uključujući razgovore s desetinama zaposlenih i pregled dokumenata, do sada nismo pronašli dokaze da su Azure i AI tehnologije Microsofta korištene za ciljanje ili nanošenje štete ljudima u sukobu u Gazi – navodi se u izjavi.
Microsoft u Redmondu zapošljava oko 47.000 ljudi. Dok su neki uzimali letke koje su aktivisti dijelili i čitali ih, drugi su nastavili ručati u restoranima oko trga.
Izvor: The Guardian





