Zaposlenici Microsofta i drugi demonstranti iz pokreta No Azure for Apartheid trenutno okupiraju ured predsjednika kompanije Brada Smitha. Radnici tvrde da su ponovo uspostavili “Oslobođenu zonu” unutar izvršne zgrade Microsofta (Building 34), preimenovavši je u Zgradu Mai Ubeid u čast palestinske softverske inžinjerke ubijene u izraelskom zračnom napadu.
Bloomberg je ranije danas izvijestio da Microsoft posljednjih godinu dana pokušava ugušiti neslaganje zaposlenika zbog veza kompanije s izraelskim ratom u Gazi — uključujući saradnju s FBI-jem, policijom i cenzurisanje internih objava koje spominju “Gazu”. Kompanija je suspendovala i otpuštala radnike koji su javno govorili, dok su uposlenici nastavili organizovati akcije, od masovnih e-mailova do sjedećih protesta i viralnih performansa. Pokret predvođen zaposlenicima protestuje protiv Microsoftovog profita i uloge u omogućavanju izraelskih zločina u Palestini putem Azure clouda i AI alata. Uprkos represiji, radnici poručuju da neće stati dok Microsoft ne prekine veze s izraelskom vojskom.
Prema izjavi organizatora, današnja akcija uključivala je puštanje uređaja za buku u atrijumu, razvijanje transparenata i uručivanje “Poziva na narodni sud” Bradu Smithu. Njihovi zahtjevi uključuju: prekid veza s Izraelom, poziv na okončanje genocida i prisilnog izgladnjivanja, reparacije za Palestince i ukidanje diskriminacije na radnom mjestu.





