Demokratija nije moguća ako birači nemaju pristup pouzdanim vijestima na osnovu kojih mogu donositi svoje odluke pri glasanju, a to se ne može desiti bez etičnog, nezavisnog novinarstva, naglasile su Međunarodna i Evropska federacija novinara (IFJ/EFJ) povodom Svjetskog dana intelektualnog vlasništva, koji se obilježava 26. aprila.
Upozorili su na novu, zabrinjavajuću silu u informacionom ekosistemu: vještačku inteligenciju. Ovi sistemi razvijeni su na osnovu djela ljudskih autora, često bez njihove saglasnosti ili naknade, te generiraju sadržaje prepune netačnosti i izmišljotina.
Naglasili su stoga da nekontrolirana upotreba ovih tehnologija ugrožava integritet javne rasprave i predstavlja ozbiljnu prijetnju ulozi novinarstva u podršci informiranom, demokratskom odlučivanju.
Zato ove organizacije insistiraju da se zakoni koji štite autorska prava moraju ojačati, a ne oslabiti. Oni priznaju značaj biblioteka i arhiva, ali ističu da, kada ove ustanove učine djela dostupnim online – i time globalno – one tada djeluju kao izdavači.
– Svaka rasprava o izuzecima od autorskih prava mora biti uravnotežena paralelnim mjerama koje će pojačati zaštitu životnog standarda i moralnih prava novinara i drugih kreativnih radnika – upozoravaju IFJ i EFJ.
U ovim izazovnim vremenima, svaki potez koji dodatno slabi mogućnost novinara da zarađuju od nezavisnog objavljivanja vlastitih radova, dao bi dodatnu težinu i opravdanje nedavnom natpisu na ulici: „Prvo su došli po novinare. Ne znamo šta se dogodilo poslije toga“.
Od zakonodavaca se očekuje da preduzmu mjere kako bi spriječili takav informacijski armagedon, podsjećaju IFJ i EFJ.
Izvor: IFJ/EFJ