Novinarske organizacije osudile ubistvo dva novinara u Siriji

U napadima su ubijeni Anas Alkharboutli, fotoreporter njemačke novinske agencije DPA i Mustafa al-Kurdi dopisnik turskog medija TRT i novinske web stranice Focus Aleppo

Novinarske organizacije osudile ubistvo dva novinara u Siriji

Anas Alkharboutli, fotoreporter njemačke novinske agencije DPA, ubijen je u bombardiranju u blizini Hame, dok su Mustafu al-Kurdija, dopisnika turskog medija TRT i novinske web stranice Focus Aleppo, ubili vojnici sirijske vojske u Alepu, gradu koji sada kontroliraju oružane snage opozicije.

Reporteri bez granica (RSF) i Sirijski centar za medije i slobodu izražavanja (SCM) pozivali su na nezavisnu istragu o ubistvima ova dvoja novinara jer je ciljano gađanje medijskih djelatnika ratni zločin.

Ujutro 4. decembra u zračnom napadu poginuo je fotoreporter i dopisnik njemačke novinske agencije DPA Anas Alkharboutli. 32-godišnji medijski profesionalac, koji je osvojio trofej Young Reporter na nagradi Bayeux Calvados-Normandy za ratne izvjestitelje 2020. godine, izvještavao je o sukobima između opozicionih grupa i sirijske vojske u Moreku, gradu koji se nalazi dvadesetak kilometara sjeverno od Hame, u središnjoj Siriji. Anas Alkharboutli je “dokumentirao građanski rat u Siriji jedinstvenim vizualnim jezikom”.

Četiri dana ranije, 30. novembra, Mustafa al-Kurdi, dopisnik turskog javnog medija TRT i zaposlenik lokalne web stranice s vijestima Focus Aleppo, ubijen je iz vatrenog oružja. Prema informacijama RSF-a, vojnici sirijske vojske otvorili su vatru na automobil u kojem je bio novinar na ulazu u četvrt Achrafieh u Alepu, drugom po veličini gradu u Siriji, koji se nalazi na sjeveru zemlje.

– Ova gnusna ubistva dogodila dok su počele borbe između opozicionih grupa i snaga režima. Bojimo se da će ovaj sukob uzrokovati više nasilja protiv novinara. Moraju se odmah pokrenuti istrage kako bi se utvrdilo ko je odgovoran za ove zločine i priveli ih pravdi. Moguće je da i ova ubistva idu na račun diktature Bashara al-Assada, odgovornog za većinu ubistava 194 novinara od početka revolucije 2011. godine i rata koji je uslijedio – kazao je Jonathan Dagher, voditelj odjela RSF-a za Bliski istok.

– Slobodni mediji su krvotok demokratije, a zatvaranje očiju pred ciljanjem novinara jednako je prešutnom suučesništvu i prihvaćanju nasilja. Bez odgovornosti, šutnja pravde pojačava urlik brutalnosti. Nijedna strana u sukobu, bez obzira na ciljeve, ne može koristiti neprijateljstva kao štit za izbjegavanje odgovornosti za ciljanje novinara, zanemarivanje njihove zaštite ili pokazivanje popustljivosti prema počiniteljima – kazao je Yara Bader, SCM-ov voditelj programa.

Sirija je na drugom najnižem mjestu u RSF-ovom Svjetskom indeksu slobode medija za 2024. godinu odnosno na 179. je mjestu od 180 zemalja.

Izvor: RSF

About The Author