Vodeća međunarodna organizacija za slobodu medija pozvala je mađarske vlasti da istraže prisilno udaljavanje dvoje reportera s predizbornog događaja, ocijenivši da to predstavlja „novi pad“ za Mađarsku uoči izbora.
Vlada premijera Viktora Orbána već dugo je na meti optužbi Evropske unije i prodemokratskih organizacija zbog ograničavanja medija, što ona negira, ali je postupanje prema novinarima izazvalo nove kritike.
Nezavisni portal Telex prošle sedmice podnio je krivičnu prijavu nakon što je načelnik općine Csákberény 10. marta udaljio dvoje njihovih novinara s predizbornog događaja na kojem su glavni govornici bili predstavnici vladajuće stranke Fidesz.
Udaljavanje novinara „tokom izvještavanja s javnog predizbornog događaja predstavlja novi pad i duboko zabrinjavajući signal o slobodi medija u Mađarskoj“, izjavio je Attila Mong, predstavnik Komiteta za zaštitu novinara (CPJ) za Evropu.
– Vlasti moraju osuditi ovakvo nasilje, jasno poručiti da fizičko ometanje novinara nema mjesta u državi članici EU, pozvati odgovorne na odgovornost i osigurati da novinari mogu slobodno izvještavati uoči izbora – dodao je.
Thibaut Bruttin, generalni direktor Reportera bez granica, rekao je da je ovaj incident „simptomatičan za 16-godišnju vladavinu Viktora Orbána, čiji se režim sada nasilno bori za svoj opstanak“.
On je dodao da je omogućavanje novinarima adekvatnog pristupa političkim predstavnicima i kandidatima „jedan od uslova za poštene izbore“.
Načelnik Csákberényja László Velkei, koji je izabran kao nezavisni kandidat 2024. godine, nije odmah odgovorio na upite Reutersa, kao ni glasnogovornik vlade.
Orbán se suočava s dosad najvećim izazovom za zadržavanje vlasti, iako ankete pokazuju da je veliki broj birača i dalje neodlučan.
Državni mediji su pod potpunom kontrolom vlade, dok je više privatnih medija zatvoreno ili preuzeto od strane vlasnika bliskih vlastima.
Izvor: Reuters





