Časopis je ovo nazvao kršenjem “uredničke politike”. Hughes je zato u petak dala ostavku nakon što je potpisala pismo u kojem se izražava podrška Palestincima i protestuje protiv izraelske agresije na Gazu. Peticija koju je Hughes potpisala o ratu u Gazi objavila je prošle sedmice na internetu grupa pod nazivom Pisci protiv rata u Gazi.
“Izrael je država aparthejda, osmišljena da privilegira jevrejske građane na račun Palestinaca, ne obazirući se na mnoge Jevreje, kako u Izraelu tako i širom dijaspore, koji se protive sopstvenom regrutaciji u etnonacionalistički projekat”, stoji u saopštenju, koji je posebno kritizirao urednički članak New York Timesa koji je ponudio kvalifikovanu podršku izraelskim napadima.
Hughesovu ostavku je objavio Jake Silverstein, urednik The New York Times Magazine-a, u e-poruci članovima osoblja u petak navečer.
“Iako poštujem da ona ima čvrsta uvjerenja, ovo je bilo jasno kršenje politike The Timesa o javnim protestima. Ova politika, koju u potpunosti podržavam, važan je dio naše posvećenosti nezavisnosti”, rekao je Silverstein.
Novinari raznih novinskih kuća dali su ostavke ili su otpušteni u vezi s izvještavanjem i komentarima o ratu između Izraela i Gaze. Dva novinara BBC-a dala su ostavke prošlog mjeseca zbog neslaganja oko izvještavanja o ratu. Noah Abrahams je dao ostavku nakon što mreža nije uspjela nazvati Hamas terorističkom organizacijom. A Bassam Bouneni je dao ostavku na svoju ulogu dopisnika iz Sjeverne Afrike, “kako to zahtijeva moja profesionalna savjest”, rekao je na X-u.
Izvor: Klix.ba