Kao posljedica mjera koje je prošlog mjeseca preduzela američka administracija, UNA televizija donijela je odluku o prekidu poslovanja u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sjevernoj Makedoniji, kao i o gašenju firme UNA World Network, saopćeno je iz Skupštine osnivača Una World Networka.
– UNA televizija u Bosni i Hercegovini se zbog poteza Kancelarije za kontrolu strane imovine pri Ministarstvu finansija SAD (OFAC) u proteklih nekoliko sedmica suočila sa nizom ekonomskih i pravnih izazova. Uprkos intenzivnim naporima da se pronađe najbolje moguće rješenje u cilju prevazilaženja administrativnih prepreka i opstanka medijske kuće, novonastali uvjeti na tržištu su se pokazali krajnje nepovoljnim za nastavak održivog poslovanja – navodi se u saopćenju.
Kažu da je UNA televizija u BiH gotovo tri godine bila sinonim za objektivno i profesionalno izvještavanje, nametnute barijere pokazale su se jače od želje i ideje da se „promoviraju i ističu najljepše vrijednosti našeg regiona i direktno su ugrozile egzistenciju naših zaposlenih i njihovih porodica“.
– Zbog toga, nažalost, nemamo dobre vijesti. Prinuđeni smo na ove izuzetno teške korake. Ova odluka znači da će više od 80 vrsnih profesionalaca, naših vrijednih i posvećenih novinara, snimatelja, montažera, drugog tehničkog osoblja i stručnjaka iz raznih oblasti, ostati bez posla. Isti broj porodica ostat će bez značajnog finansijskog dohotka, i u potpunosti razumijemo ozbiljnost posljedica odluke koju smo primorani da donesemo. Učinit ćemo sve da im pomognemo tokom ovog teškog perioda – rečeno je u saopćenju.
Krajem 2021. godine objavljeno je da se pokreće UNA TV, koja će u Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Sjevernoj Makedoniji i Crnoj Gori emitirati muzička takmičenja, večernje i dnevne talk show emisije, uzbudljive reality programe, pouzdani informativni i dokumentarni sadržaj, vrhunske serije, filmove i kvizove.
Iz projekta se u martu 2022. godine povukla berlinska kompanija Foundcenter Investment GmbH koja je navodno stajala iza ove televizije sve dok se nije ispostavilo da je stvarni njezin vlasnici ljudi povezani s predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.
Izvor: Capital