Nakon 20 godina Facebookovog monopola, vrijeme je za zaštitu prava na informaciju

RSF pozvao na hitne mjere za zaštitu na platformama Marka Zuckerberga

Nakon 20 godina Facebookovog monopola, vrijeme je za zaštitu prava na informaciju

 

Facebook 4. februara slavi 20. godišnjicu postojanja. Najkorišteniji društveni medij na svijetu iznjedrio je online arenu javnih informacija bez stvarnih zaštitnih mjera protiv masovnih dezinformacija.

Reporteri bez granica (RSF) pozvali su tehnološkog diva koji se sada zove Meta da usvoji hitne mjere za zaštitu prava na pouzdane informacije na svim svojim platformama.

Mark Zuckerberg se 31. januara izvinio američkom Senatu zbog neuspjeha njegovih platformi da zaštite mlade korisnike od uznemiravanja.

Umjesto djelomičnih izvinjenja o brojnim opasnostima koje proizlaze iz nedostatka regulacije platforme, RSF je pozvao Zuckerberga na snažnu akciju, posebno kako bi zaštitio korisnike i njihovo pravo na pouzdane informacije.

Povali su kompaniju da podrži pouzdano, kvalitetno novinarstvo, da se bori protiv kruženja deepfakeova koji se kao takvi ne mogu identificirati i da regulira status influencera.

– Priča o uspjehu impresivnog rasta Facebooka skriva još jednu priču: onu o padu kvalitetnog sadržaja vijesti na Metinim platformama. Ukidanje Facebook Newsa i zabrana medijskih sadržaja u Kanadi simptomatični su za negativnu politiku kompanije u pogledu prava na vijesti i informacije – smatra   voditelj Tehničkog odjela RSF-a Vincent Berthier.

Ističe da u utrci za neograničenim profitom, kompanija Marka Zuckerberga zanemaruje činjenicu da milijarde pojedinaca sada ovise o njezinim uslugama kako bi dobili vijesti i stvorili mišljenje o svijetu, zbog čega traže od Mete da se ponaša odgovorno štiteći pravo na informacije na platformama.

Zuckerberg je postao jedan od najbogatijih ljudi na svijetu zahvaljujući društvenim mrežama koje je stvorio prije 20 godina u svom studentskom domu. N, ta idilična priča o briljantnom poduzetniku je, u očima RSF-a, priča o tome kako je digitalni kapitalizam ukrao pravo na vijesti i informacije.

Budući da Meta ima tako ogromnu kontrolu nad arenom javnih informacija na internetu, mora se posvetiti zaštiti prava na informacije usvajanjem preporuka RSF-a i to da podrže pouzdano novinarstvo na platformama, promoviraju pouzdane izvore vijesti u algoritmima, povećaju vidljivost novinara koji koriste Metine platforme te reguliraju pitanje influencere.

Pozvali su Metu da dodijele status uticajnim osobama i reguliraju virtualne uticajne osobe koje generira umjetna inteligencija, bore se protiv kruženja deepfakea, koriste standarde provjere autentičnosti sa sintetičkim slikama te promoviraju cirkulaciju autentičnog sadržaja tokom izbora.

Izvor: RSF

About The Author