Mlađima od 16 godina u Australiji zabranjen pristup društvenim mrežama

Zakon usvojen untaoč upozorenjima da bi zabrana mogla gurnuti tinejdžere prema mračnom webu ili u izolaciju

Mlađima od 16 godina u Australiji zabranjen pristup društvenim mrežama

Australski parlament usvojio je zakon koji će imati za cilj učiniti ono što nijedna druga vlada nije, a mnogi su roditelji pokušali spriječiti djecu da koriste društvene mreže. Novi zakon je sastavljen kao odgovor na ono što laburistički premijer Anthony Albanese kaže da je “jasna, uzročna veza između uspona društvenih medija i štete za mentalno zdravlje mladih Australaca”.

Gornji dom parlamenta, Senat, s 34 glasa za i 19 za usvojio je zakon o zabrani pristupa društvenim mrežama djeci mlađoj od 16 godina. Ali akademici, političari i zagovaračke grupe upozorili su da bi zabrana, kako je zamislila vlada, mogla imati negativan učinak, natjerati tinejdžere na dark web ili učiniti da se osjećaju izoliranije.

Postoje pitanja o tome kako će to funkcionirati u praksi. Mnogi se brinu da je proces bio užurban i da bi, ako se od korisnika traži da dokažu svoju dob, to moglo dovesti do toga da se društvenim mrežama kruže vrijedni lični podaci.

Amandman o online sigurnosti (minimalna dob za društvene medije) zabranjuje platformama društvenih medija da korisnicima mlađima od 16 godina dopuštaju pristup njihovim uslugama, prijeteći kompanijama kaznama do 32 miliona US dolara ako se ne pridržavaju.

Međutim, ne sadrži pojedinosti o tome kako će funkcionirati, samo da će se od kompanije očekivati ​​da poduzmu razumne korake kako bi osigurale da korisnici imaju 16 ili više godina. Pojedinosti će doći kasnije, dovršetkom ispitivanja tehnologije osiguranja starosti sredinom 2025. godine. Zakon neće stupiti na snagu još 12 mjeseci.

Prijedlog zakona također ne precizira na koje će se kompanije zakon primjenjivati, iako je ministrica komunikacija Michelle Rowland rekla da će Snapchat, TikTok, X, Instagram, Reddit i Facebook vjerovatno biti dio zabrane. YouTube neće biti uključen zbog njegove “značajne” obrazovne svrhe.

Nacrt zakona predstavljen je parlamentu prošle sedmice, sa samo tri preostala dana zasjedanja na parlamentarnom kalendaru. Primio je 15.000 prijava u jednom danu. Među njima je bio i jedan iz Amnesty Internationala koji je preporučio da se zakon ne usvoji jer “zabrana koja izolira mlade ljude neće ispuniti vladin cilj poboljšanja života mladih ljudi”.

Istraživanje YouGov-a pokazalo je da 77 posto Australaca podržava zabranu, u odnosu na 61 posto u istraživanju iz augusta. Svaki od osam čelnika australskih država i teritorija podržava zabranu, iako je čelnik Tasmanije predložio da ona ukine.

No 140 stručnjaka potpisalo je otvoreno pismo izražavajući zabrinutost da je prijedlog zakona “previše grub instrument za učinkovito rješavanje rizika”.

Izvor: The Guardian

About The Author