Institut za razvoj mladih KULT proveo je istraživanje o političkoj pismenosti mladih u Bosni i Hercegovini. Ovo je jedno je od rijetkih istraživanja o temi političke pismenosti u našoj zemlji bazirano na reprezentativnom uzorku mladih iz cijele zemlje.
Prema rezultatima istraživanja, mladi u BiH informiraju se najviše putem internetskih portala (76,7 posto) i društvenih mreža, gdje prednjače Instagram i Facebook. Osim toga, više od polovine mladih informacije prikuplja kroz razgovore s porodicom, prijateljima ili kolegama.
Međutim, kroz razgovore s mladima u fokus grupama, većina je potvrdila da ne posvećuje mnogo pažnje provjeri tačnosti informacija do kojih dođu u medijima, osim ako ih neka tema posebno ne zanima, pa čitaju vijesti iz više izvora.
– Mladi su nedovoljno informirani o određenim aktuelnim političkim temama, dešavanjima ili akterima u državi, a kao primjer možemo navesti slabo poznavanje činjenica kada su u pitanju imenovane osobe na najodgovornije pozicije u izvršnoj vlasti – kazao je navodi Aziz Đipa iz Odjela za monitoring i evaluaciju Instituta za razvoj mladih KULT.
Analizirajući podatke o poznavanju trenutnog predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, gotovo dvije trećine ispitanika nije znalo da tu funkciju trenutno obnaša Borjana Krišto. Dodatno, skoro dvije trećine ispitanih ne zna ko su premijeri dva entiteta u BiH.
Istraživanje pokazuje da među mladima u BiH postoji značajan stepen nejasnoće u vezi toga ko čini izvršnu i zakonodavnu vlast, što ukazuje na potrebu za dodatnim obrazovanjem i informiranjem mladih o političkom sistemu i funkcijama različitih državnih tijela te ulogama različitih grana vlasti.
Ono što su mladi u ovom istraživanju pokazali je da većinom znaju šta su Ustav i referendum, šta predstavlja Dejtonski mirovni sporazum, kao i šta su to građanska prava, demokratija, diktatura…
No, u istraživanju su mladi pokazali visok nivo političke pismenosti u vezi s osnovnim građanskim pravima, npr., šta je pravo glasa i s koliko godina osoba ima pravo da glasa na izborima.
Najmanji nivo političke pismenosti i angažiranosti pokazuju mladi u dobi od 15 do 19 godina, odnosno, oni u srednjoškolskom uzrastu. Istraživanje je pokazalo i to da znanje u ovoj oblasti dosta zavisi i od vrste srednjoškolskog obrazovanja mladih.
S mladima u BiH se treba raditi na dodatnom političkom opismenjavanju, a takav proces mora biti strukturiran, sistemski uređen, i to kroz formalno i neformalno obrazovanje, kako bi dao najbolje rezultate.
Istraživanje je rađeno u prvoj polovini 2024. godine, a propitivali su se stavovi i mišljenja mladih o različitim temama koje ukazuju na nivo njihove političke pismenosti, kao i njihovu uključenost u politička i društvena dešavanja.
Podaci u istraživanju prikupljeni su anonimnim anketiranjem 1.069 mladih širom BiH u dobi od 15 do 30 godina, dok je drugi dio istraživanja predstavljao nadopunu ovih podataka putem fokusnih grupa, odnosno, grupnim razgovorima s mladima iz različitih dijelova BiH.
Izvor: Klix