Mlada palestinska novinarka čije je izvještavanje o raširenom razaranju i humanitarnoj krizi u Pojasu Gaze postalo viralno sada gleda rat izdaleka iz Libana.
Dvadesetdvogodišnja Plestia Alaqad bila je nešto više od godinu dana izvan fakulteta s diplomom novinarstva kada se našla usred ratne zone. Navukla je plavu novinarsku kacigu i prsluk kako bi intervjuirala porodice u izbjegličkim kampovima i bolnicama, postavljajući videozapise na Instagram.
– Ne mogu samo gledati što se događa, a da ništa ne učinim – rekla je za Associated Press u intervjuu iz Bejruta.
Iz grada Gaze u kojem je živjela, Alaqad je bila među šačicom mladih novinara i medijskih djelatnika koji su dijelili ono što su vidjeli na društvenim mrežama, a vanjski novinari nisu mogli pristupiti palestinskoj enklavi. Sada ima više od 4,5 miliona pratitelja na Instagramu.
Alaqad je prošlog mjeseca došla u Liban kako bi nastavila magisterij iz medijskih studija na Američkom univerzitetu u Bejrutu nakon što joj je dodijeljena stipendija nazvana po kultnoj palestinsko-američkoj novinarki Shireen Abu Akleh koja je ubijena 2022. godine dok je izvještavala o izraelskom vojnom napadu na okupirano područje Zapadna obala.
Danas provodi dane u mirnom kampusu AUB-a okruženom drvećem ili u kafićima u bejrutskoj ulici Hamra, ali njezine misli ostaju u Gazi.
– Vi ste novinar i palestinski čovjek koji tome svjedoči – rekla je Alaqad za AP, sjedeći u terasi jednog od tih kafića, noseći crno-bijeli tradicionalni šal keffiyeh. Usklađivanje te dvije uloge “bio je težak dio”, kazala je.
Do diplome je već proživjela tri rata u Gazi, ali rat koji je počeo 7. oktobra bio je drugačijih razmjera.
Izraelsko zračno bombardiranje i kopnena ofenziva ubilo je više od 40.000 Palestinaca u Gazi. Rat je prouzrokovao golema razaranja širom teritorija, a cijeli kvartovi su uništeni ili je infrastruktura teško oštećena.
– Znalo mi je slamati srce gledajući djecu kako satima stoje u redovima samo da kupe kruh ili napune rezervoare vodom. Umjesto da su ta djeca u školi, oni stoje u redu da obave ove kućne poslove – kazala je.
Pokrivajući utjecaj humanitarne krize kao rezultat izraelske blokade Gaze i borbe humanitarnih agencija da dođu do civilnog stanovništva, nadala se da će se suprotstaviti onome što je vidjela kao “dehumanizaciju” Palestinaca u širim medijima i pokazati da oni su više od “samo brojeva”.
Izvještavanje dok je brinula o vlastitoj dobrobiti i sigurnosti svoje porodice često je bilo komplicirano.
Prekidi u opskrbi električnom energijom i telekomunikacijama ponekad su činili velikim izazovom za punjenje opreme i učitavanje materijala. Ponekad bi morala staviti posao na čekanje kako bi osigurala osnovne stvari, uključujući hranu.
Tokom gotovo dva mjeseca izvještavanja o ratu, Alaqad je rekla da je nekoliko puta bila raseljena, seleći se između kuća i bolnice u gradu Gazi prije nego što je otišla na jug kod rođaka u Khan Younisu.
Jedne noći majka joj je rekla da im je njezin ujak u Australiji osigurao privremene vize za evakuaciju i da je porodica stavljena na popis za odlazak preko graničnog prijelaza Rafah s Egiptom za nekoliko sati.
Alaqad je rekla da nije bila voljna otići, ali je smatrala da bi nastavak izvještavanja o ratu bio eventualna smrtna presuda, pa je otišla u Australiju krajem novembra.
Ujedinjeni narodi i organizacije za ljudska prava uznemireni su velikim brojem ubijenih novinara u Gazi. Odbor za zaštitu novinara kaže da je potvrdio da je najmanje 111 palestinskih novinara i medijskih djelatnika ubijeno u Gazi.
U martu su mediji i medijske organizacije potpisali pismo izražavajući solidarnost s novinarima u malenoj enklavi, pozivajući na njihovu sigurnost i slobodu izvještavanja.
– Ili budete nasilno protjerani iz svoje zemlje ili ćete na kraju biti meta i ubijeni. Osjetila sam u jednom trenutku da ćemo svi ostati u Gazi i samo poginuti, a priča nikada neće izaći u svijet – kazala je Alaqad.
Otkako je otišla, više je Gaze sravnjeno sa zemljom u izraelskim operacijama. Većina stanovništva Gaze od 2,3 miliona ljudi je raseljena i više nema pristup prijelazu Rafah.
Alaqad je rekla da joj je to što je svjedočila uništavanju škola i univerziteta u Gazi dalo još veću važnost u daljnjem obrazovanju. Ona se nada da će se vratiti kako bi izvijestila o obnovi Gaze nakon što se postigne sporazum o prekidu vatre i o stalnom zagovaranju Palestinaca za samoodređenje.
– Možete napustiti Gazu, ali mislim da Gaza nikada ne može napustiti vas – rekla je.
Izvor: ABC