Metin odbor za moderiranje sadržaja podržao je odluku kompanije da dopusti objave na Facebooku koji sadrže frazu “Od rijeke do mora” nakon što je presudilo da bi opća zabrana propalestinskog slogana spriječila slobodu govora.
Nadzorni odbor pregledao je tri slučaja koji su uključivali postove na Facebooku koji su sadržavali frazu “Od rijeke do mora” i utvrdili da nisu prekršili Metina pravila koja uključuju ograničenja govora mržnje i poticanja, dok bi direktna zabrana te fraze ometala politički govor u “neprihvatljivom načinu”.
U odluci koju je podržala većina članova, odbor je rekao da sadržaj pokazuje solidarnost s Palestincima, ali ne poziva na nasilje ili isključivanje te je podržao Metinu izvornu odluku da sadržaj ostane na Facebooku.
Odbor, čije su odluke o sadržaju obavezujuće, rekao je da izraz ima više značenja i da se koristi “na različite načine i s različitim namjerama”. Iako se može smatrati poticanjem antisemitizma i eliminacije Izraela, također se koristi kao poziv na solidarnost s Palestincima.
– Samostalna fraza ne može se shvatiti kao poziv na nasilje protiv grupe na temelju njihovih zaštićenih karakteristika, kao zagovaranje isključivanja određene grupe ili podrške označenom entitetu – Hamasu – stoji u presudi.
Većina članova odbora izjavila je da korištenje fraze Hamasa – kojemu je zabranjen pristup Meta platformama i koji su Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD proglasili terorističkom grupom – ne čini frazu inherentno nasilnom ili punom mržnje.
Međutim, manjina u upravnom odboru tvrdila je da se zbog toga što se izraz pojavljuje u povelji grupe iz 2017. godine i zbog napada koje je počinio Hamas 7. oktobra, njegovo korištenje u objavi treba smatrati veličanjem zabranjenog entiteta.
Izraz “Od rijeke do mora, Palestina će biti slobodna” odnosi se na zemlju između rijeke Jordan, koja graniči s istočnim Izraelom, i Sredozemnog mora na zapadu.
Kritičari slogana tvrde da on poziva na eliminaciju Izraela, dok neki od njegovih pristaša, uključujući palestinsko-američkog pisca Yousefa Munayyera, tvrde da podržavaju Palestince koji žive u “svojoj domovini kao slobodni i ravnopravni građani”.
U prvom od tri slučaja, korisnik je odgovorio na video koji je objavio neko drugi s izrazom “FromTheRiverToTheSea” u obliku hashtaga. Komentar je pregledan 3.000 puta. U drugom slučaju, fraza “Palestina će biti slobodna” – koja je dio slogana – oblikovana je na slici plutajućih kriški lubenice i pogledana je 8 miliona puta.
Treći slučaj uključivao je From the River to the Sea pojavljivanje u objavi kanadske društvene organizacije koja je također osudila “cionističke izraelske okupatore” i imala je manje od 1.000 pregleda.
Glasnogovornik kompanije Meta, koja također posjeduje Instagram i Threads, pozdravio je reviziju odbora smjernica po ovom pitanju, naglašavajući da su sve njihove politike dolaze s globalnim izazovima i redovno traže mišljenje stručnjaka izvan Mete, uključujući Nadzorni odbor.
Izvor: The Guardian