Jourova: Stanje demokratije nije se ‘radikalno pogoršalo’ u EU

Civilno društvo tvrdi da je najnoviji izvještaj EU klasičan primjer uljepšavanja stvarnog stanja demokratije

Jourova: Stanje demokratije nije se ‘radikalno pogoršalo’ u EU
Foto: Ajdin Kamber/Fotobaza.ba

Najnovija provjera stanja demokratije Evropske unije pokazala je da nije bilo značajnog pogoršanja u 27-članom bloku u oblastima kao što su slobode medija i oblast sudstva, ili napora da se ozbiljnije pozabavi slučajevima korupcije korupcijom tokom prošle godine, kazala je komesarka EU za vrijednosti i transparentnost Vera Jourova.

Procjena stanja dolazi nakon što je Evropska unija objavila najnoviji izvještaj o vladavini prava, koji uključuje savjete za demokratska poboljšanja u 27 zemalja članica Evropske unije.

Prošlogodišnji pregled stanja demokratije naglasio je ozbiljnu zabrinutost u oblasti vladavine prava u Poljskoj i Mađarskoj te su vlade obje zemlje izgubile pristup milijardama eura pomoći EU zbog sporenja vezanih za to.

Unija za građanske slobode za Evropu, grupa za praćenje ljudskih prava sa sjedištem u Berlinu, rekla je da je način na koji je izvještaj Komisije istaknulo napredak u Mađarskoj upečatljiv primjer uljepšavanja stvarnosti.

– Većina država članica uložila je malo truda u rješavanje dokumentiranih problema u oblasti vladavine prava, ostavila je neriješene postojeće nedostatke ili je pogoršala stvari u svim ispitanim područjima – stoji u njihovom saopćenju.

Istaknut je i “zabrinjavajući razvoj” kada su u pitanju nevladine organizacije i mediji u Italiji i Švedskoj, te iz Unije navode da se u većini država članica cjelokupna situacija u stanju demokratije “i dalje kreće u pogrešnom smjeru”.

– Ovaj izvještaj o vladavini prava pokazuje da nema radikalnog pogoršanja ili nazadovanja ni u jednoj državi članici – kazala je komesarka Jourova, ipak dodajući da nikada neće biti zadovoljna budući da ima mnogo stvari koje treba poboljšati.

Istaknula je određena poboljšanja u postizanju nezavisnosti pravosuđa u Mađarskoj, jer Budimpešta nastoji da deblokira pristup grantovima EU. U izvještaju se i dalje poziva ta zemlja da napravi poboljšanja u oblastima kao što su nezavisnost medija i krivično gonjenje korupcije na visokom nivou.

Što se tiče Poljske, u izvještaju se navodi da nije bilo napretka u skladu s preporukama iz 2022. godine, uključujući rad na poboljšanju nezavisnosti državnih tužilaštava i poštenih postupaka u dodjeli medijskih dozvola.

Kada je u pitanju Španija, zemlja u kojoj su planirani izbori 23. jula, problematizirano je također stanje u oblasti pravosuđa.

Međutim, izvještaj ne spominje višednevne nerede širom Francuske koji su bili nakon što je policija ubila tinejdžera sjevernoafričkog porijekla, a malo je govora i o upotrebi prekomjerne sile policije u zemlji.

Izvor: Reuters

About The Author