Izraelska firma za špijunski softver mora platiti 167 miliona dolara zbog hakiranja WhatsAppa

Presuda predstavlja veliku pobjedu za zagovornike privatnosti i one koji se protive softveru Pegasus kompanije NSO Group

Izraelska firma za špijunski softver mora platiti 167 miliona dolara zbog hakiranja WhatsAppa

Američki savezni sud naredio je izraelskoj firmi NSO Group da plati WhatsAppu i njegovoj matičnoj kompaniji Meta gotovo 170 miliona dolara odštete nakon što je njen cyber alat korišten za hakiranje oko 1.400 WhatsApp naloga.

NSO Group posljednjih godina postala je sinonim za tajno tržište špijunskog softvera, koje sve češće koriste vlade za nadzor nad disidentima, novinarima i političarima. Ova presuda, koja je najnoviji korak u procesu započetom 2019. godine, predstavlja veliku pobjedu za zagovornike privatnosti i protivnike upotrebe NSO-ovog kontroverznog softvera Pegasus.

Prema glasnogovorniku Mete, porota je odlučila da NSO mora platiti oko 167 miliona dolara kaznene odštete i dodatnih više od 440.000 dolara kompenzacije.

To proizilazi iz pokušaja NSO Group da iskoristi sistem video poziva kako bi poslala zlonamjerni softver oko 1.400 korisnika WhatsAppa 2019. godine – među kojima su bili brojni članovi civilnog društva. WhatsApp je podnio tužbu čim je otkriveno šta se događa.

NSO Group je ranije proglašena odgovornom za hakiranje korisničkih naloga, čime je postavljen presedan koji omogućava metama špijunskog softvera da tuže kompanije koje ga proizvode.

Meta je u objavi povodom presude proslavila pobjedu i najavila da će tražiti sudsku zabranu koja bi trajno spriječila NSO da ikada više cilja WhatsApp.

Dodali su i da će Meta dati donaciju organizacijama za digitalna prava koje se bore protiv zloupotrebe špijunskog softvera, te da WhatsApp planira objaviti transkripte svjedočenja rukovodilaca NSO Group kako bi istraživači mogli bolje razumjeti globalnu upotrebu ovih alata.

– Presuda u korist WhatsAppa važan je korak naprijed za privatnost i sigurnost – prva pobjeda protiv razvoja i upotrebe ilegalnog špijunskog softvera koji prijeti sigurnosti i privatnosti svih ljudi – navodi se u objavi.

I Apple je ranije tužio NSO Group zbog korištenja špijunskog softvera protiv svojih korisnika, ali je tužbu povukao prošle godine, zaključivši da bi postupak mogao izložiti osjetljive korisničke podatke.

NSO Group je u više navrata pokušala odbaciti kritike, tvrdeći da se Pegasus koristi u dobre svrhe, poput hvatanja visoko profiliranih kriminalaca.

Gil Lainer, potpredsjednik za globalne komunikacije NSO Groupa, izjavio je da je presuda „još jedan korak u dugom pravnom procesu“ i dodao da „čvrsto vjeruju da njihova tehnologija igra ključnu ulogu u sprečavanju ozbiljnog kriminala i terorizma, i da je koriste ovlaštene državne agencije“.

– Pažljivo ćemo proučiti presudu i preduzeti odgovarajuće pravne korake, uključujući nastavak postupka i žalbu – rekao je Lainer, dodajući da kompanija „ostaje u potpunosti posvećena svojoj misiji razvoja tehnologija koje štite javnu sigurnost“ i da sve radi u okviru zakona.

NSO Group je 2021. godine dodana na listu entiteta američkog Ministarstva trgovine, što joj znatno otežava poslovanje u SAD-u. Evropski parlament, u međuvremenu, formirao je komisiju za istragu upotrebe Pegasusa u zemljama EU.

Prošle godine, administracija predsjednika Bidena podržala je međunarodni dogovor kojim se pozivaju zemlje da odgovorno koriste špijunski softver, dok je administracija Donalda Trumpa nedavno podržala nastojanja da se uspostavi međunarodni kodeks ponašanja u vezi s takvom tehnologijom.

John Scott-Railton, viši istraživač Citizen Laba – koji je učestvovao u prvim istragama hakiranja WhatsApp naloga – napisao je da NSO zaslužuje biti kažnjen i dodao: „NSO zarađuje milione hakirajući uglavnom američke tehnološke kompanije… kako bi diktatori mogli nadzirati disidente“.

– NSO Group izlazi iz ovog procesa ozbiljno oštećen. Ovo će uplašiti klijente – dodao je.

Izvor: Politico

About The Author