Izraelski zračni napad u kojem su ubijena tri novinara i ranjeni drugi u Libanu u oktobru najvjerovatnije je bio namjeran napad na civile i očiti ratni zločin, saopćio je Human Rights Watch.
U izraelskom napadu 25. oktobra ubijeni su snimatelj Ghassan Najjar i inženjer Mohammad Reda, koji su radili za Al Mayadeen, te snimatelj Wissam Qassim TV-a Al-Manar dok su spavali u pansionima u Hasbaiyyi na jugoistoku Libana.
U izvještaju Human Rights Watch nije pronašao “nikakve dokaze o borbama, vojnim snagama ili vojnim aktivnostima u neposrednom području u vrijeme napada” i istaknuo je “izraelska vojska znala je ili je trebala znati da novinari borave u području u ciljanoj zgradi”.
Također, utvrđeno je da su izraelske snage izvele napad koristeći bombu bačenu iz zraka opremljenu kompletom za navođenje Joint Direct Attack Munition (JDAM) proizvodnje Sjedinjenih Američkih Država.
Potvrdili su da su pronašli ostatke na mjestu i pregledali fotografije dijelova koje je prikupio vlasnik odmarališta i utvrdili da su s JDAM kompletom za navođenje koji je sastavila i prodala američka kompanija Boeing.
JDAM se pričvršćuje na bombe izbačene iz zraka i omogućava im navođenje na cilj pomoću satelitskih koordinata, čineći oružje tačnim do nekoliko metara, saopćio je HRW.
– Izraelsko korištenje američkog oružja za nezakonite napade i ubijanje novinara daleko od bilo kojeg vojnog cilja i užasna je šteta za Sjedinjene Države, kao i za Izrael – kaže Richard Weir, viši istraživač kriza, sukoba i oružja pri Human Rights Watchu.
Pozvali su američku vladu da obustavi prijenos oružja Izraelu zbog ponovljenih vojnih “nezakonitih napada na civile, za koje bi američki dužnosnici mogli biti saučesnici u ratnim zločinima”.
Administracija američkog predsjednika Joea Bidena rekla je u maju da je izraelska upotreba oružja koje je SAD osigurao u ratu Izraela i Hamasa u Gazi vjerovatno prekršila međunarodno humanitarno pravo, ali da su ratni uvjeti spriječili američke dužnosnike da to sa sigurnošću utvrde u određenim napadima.
Novinari su redovito bili meta Izraela i suočavali su se s neviđenim opasnostima dok su izvještavali o izraelskim ratovima u Gazi i Libanu.
Ubistvo novinara izazvalo je međunarodno negodovanje medijskih zagovaračkih skupina i Ujedinjenih naroda, ali Izrael je više puta rekao da ne cilja namjerno novinare. Vojska je također u više navrata tvrdila da su ubijeni novinari borci ili “teroristi”.
Izvor: Al Jazeera