HRW: PROGON NOVINARA U GAZI

Palestina je takve obaveze preuzela potpisivanjem međunarodnog sporazuma 2014. godine, podsjeća nevladina organizacija, u izvještaju koji je objavljen u ponedjeljak. “Palestinski narod se teško borio za zaštitu koja ide uz članstvo u međunarodnoj zajednici, a palestinski lideri bi trebali svoje obaveze iz sporazuma ozbiljno shvatiti”, rekla je Sari Bashi, direktorica odsjeka HRW za Izrael i […]

HRW: PROGON NOVINARA U GAZI

Palestina je takve obaveze preuzela potpisivanjem međunarodnog sporazuma 2014. godine, podsjeća nevladina organizacija, u izvještaju koji je objavljen u ponedjeljak.

“Palestinski narod se teško borio za zaštitu koja ide uz članstvo u međunarodnoj zajednici, a palestinski lideri bi trebali svoje obaveze iz sporazuma ozbiljno shvatiti”, rekla je Sari Bashi, direktorica odsjeka HRW za Izrael i Palestinu.

HRW je dokumentirao pet slučajeva – dva na Zapadnoj obali i tri u pojasu Gaze, u kojima su sigurnosne snage uhapsile ili podvrgle ispitivanju novinare, jednog političkog aktivistu i dva rap muzičara, na osnovu njihovih mirnih kritika upućenih vlastima.

Četvorica među uhapšenima, dvojica u Gazi i dvojica na Zapadnoj obali, tvrde da su ih sigurnonsne snage fizički zlostavljale ili mučile.

Vlasti u Gazi su porekle te optužbe, a na Zapadnoj obali vlasti navode da ne mogu istraživati takve tvrdnje ako nije podnijeta formalna žalba.

Ove oštre mjere usljedile su poslije kršenja prava na slobodu govora i sudskih procesa koje je HRW dokumentirao u proteklih pet godina, zaključno sa majem 2015. godine.

Nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava ukazuje da bi palestinski krivični zakonik trebao preispitati kako bi se eliminirala bilo kakva odredba koja krivičnim djelom smatra vrijeđanje državnih zvaničnika.

RSE

About The Author