HND najavio proteste protiv ‘Zakona opasnih namjera’

Izmjene Krivičnog zakona izazivaju ozbiljnu zabrinutost oko zaštite novinarskih izvora

HND najavio proteste protiv ‘Zakona opasnih namjera’

Hrvatsko novinarsko društvo najavilo je proteste za 31. januara u Zagrebu protiv “Zakona opasnih namjera” kako bi upozorili na opasnost izmjena Krivičnog zakona kojim se uvodi krivično djelo neovlaštenog otkrivanja sadržaja izvidne ili dokazne radnje.

Predsjednik HND-a Hrvoje Zovko najavio je će se svim legitimnim sredstvima boriti protiv evidentne agresije na novinarsku struku kako bi jasno kazali stop državnoj agresiji koju provodi premijer Andrej Plenković, Vlade i koalicijski partneri na javni interes.

Smatra da je zakon atak na sve, dodajući da će svi oni koji budu glasali za tako predložen zakon biti učesnici u državnoj agresiji na javni interes, a sve se događa u superizbornoj godini.

– To što je predlagač stavio izuzetak na novinare ne znači ništa jer po zakonu novinarima mogu pregledavati mobitele, ispitivati ih i, dakle, sistemski maltretirati. Ako se ovaj zakon donese, mi nećemo stati. Nastavit ćemo s akcijama pa makar nas privodili, maltretirali ili što već radili – kazao je Zovko te dodao da će HND u svakom slučaju stati iza novinara i biti na braniku profesije.

Predsjednica HND-ova Ogranka internetskih novinara Ana Raić, novinarka koja ima desetljetno iskustvo praćenja osjetljivih događaja, govorila je o opasnostima koje vrebaju zbog donošenja ovog zakona, podsjetivši da nikad do sada nije bilo problema sve dok se u jednoj sms-prepisci nisu pojavili inicijali AP.

– Mogu odgovorno reći da je problem nastao tek kada su se ti inicijali pojavili. Tada se krenulo s ovim krivičnim odredbama. Ne može mi niko reći da smo ometali krivične postupke i da smo odavali tajne. Farsa je da se ovim zakonom želi zaštititi privatnost – rekla je Raić dodavši kako novinari nikad neće odati svoje izvore, a to znači i da će zbog toga biti maltretirani.

Evropska federacija novinara (EFJ) također je pozvala saborske zastupnike da glasaju protiv prijedloga novog krivičnog djela neovlaštenog otkrivanje sadržaja izvidne ili dokazne radnje, za što je predviđena kazna do tri godine zatvora, jer bi to imalo alarmantne posljedice za novinarske izvore i pravo na informaciju.

Iako je dodan stavak kojim se novinari izuzimaju od krivične odgovornosti, predloženi amandmani omogućuju istragu i progon zbog novinarske komunikacije, izazivajući ozbiljnu zabrinutost oko zaštite novinarskih izvora, kamena temeljca slobode medija.

Premijer Andrej Plenković pokušao je umiriti kritičare rekavši da se prijedlogom zakona “adresira problem curenja informacija u nejavnoj fazi krivičnog postupka” te da će se ticati pravosudnih dužnosnika, policije, advokata i svjedoka. Vlada je najavila izmjene zakona 2023. godine nakon nekoliko skandala koje su mediji otkrili i potkrijepili procurjelim komunikacijama.

Izvor: HND

About The Author