Povodom obilježavanja Svjetskog dana slobode medija Bjeloruskom udruženju novinara (BAJ) dodijeljena je počasna titula za njihov vitalni rad u Bjelorusiji u vrijeme represije.
BAJ je osnovan 1995. godine kao nevladino udruženje medijskih djelatnika s ciljem promoviranja slobode izražavanja i nezavisnog novinarstva u Bjelorusiji i danas okuplja više od 1.300 novinara i medijskih djelatnika.
Kao dio gušenja nakon reizbora Lukašenkova, Vrhovni sud naložio je raspuštanje udruženja u augustu 2021. godine, prisiljavajući ih da prekinu svoje aktivnosti u zemlji i premjesti urede u inostranstvo. Većina bjeloruskih novinara također je u egzilu i radi iz Litve, Poljske, Gruzije i Ukrajine.
Zamjenik predsjednika BAJ-a Barys Haretski kazao je da je vrlo visoka ocjena za njihov rad i prilika da se ponovno posveti pažnja situaciji u Bjelorusiji.
– Zadnje dvije godine radimo u vanrednoj situaciji. I nažalost, do sada ne vidimo nikakav napredak. Naše kolege su još uvijek u zatvoru. Ova nagrada je još jedna prilika da se svijet podsjeti na to – kazao je.
Njihova osnovna nada je da će Lukašenko konačno prihvatiti neku promjenu, poput puštanja zatvorenih novinara jer je Bjelorusija danas u teškoj situaciji koju ne može riješiti, zbog sankcija i pritiska Rusije.
– Postoji mala nada da će vlasti pristati osloboditi neke od zatvorenika. Zato o zatvorenim ljudima moramo govoriti gdje god možemo – dodao je.
Kaže da je situacija s bjeloruskim novinarima danas vrlo teška, pet urednika je u zatvoru, a budući da su vlasti uništile gotovo sve nezavisne redakcije, većina takvih medija radi izvan Bjelorusije.
– Važno je razumjeti da su gotovo svi nezavisni mediji blokirani u Bjelorusiji, što znači da ljudi ne mogu lako pristupiti informacijama. No, ipak nezavisni mediji nastavljaju informirati publiku putem Telegrama, VPN-ova i proxy poslužitelja. To je tim važnije što bjelorusko stanovništvo i dalje može dobiti nezavisne informacije, jer je ruska propaganda sve jača – podvukao je.
Prije rata u Ukrajini je bilo više od 100 bjeloruskih novinara i on je bio tamo, bila je to dobra zemlja za njih, ali sada je vjerojatno ostalo samo 15 kolega, kaže Haretski.
– Za nas to znači drugi progon, jer kad si pod mecima ne možeš raditi kvalitetno novinarstvo, samo se moraš sakriti. Neki tamo još rade, neki volontiraju. Ovako vidim budućnost: nadam se da će Ukrajina pobijediti u ratu, jer će to dovesti do promjena u cijeloj regiji. Mnogo radimo za Ukrajinu, da se vratimo u Bjelorusiju – istaknuo je.
Izvor: IFJ