Istaknuti istraživački novinar pušten je u kućni pritvor u Gvatemali, nakon što je njegov slučaj rasvijetlio pitanja demokratskog nazadovanja u zemlji.
Jose Ruben Zamora, nagrađivani osnivač novina El Periodico, bio je u zatvoru više od 800 dana dok čeka ponovno suđenje za pranje novca.
Ali sudac je prošle sedmice odlučio da pravni sistem više ne može držati novinara zatvorenog dok se njegov slučaj nastavlja vrtjeti po sudovima.
– Određujemo kućni pritvor – presudio je u sudac Erick Garcia, dodajući da će Zamora biti prisiljen pojavljivati se svakih osam dana pred vlastima, a zabranjeno mu je i napuštanje zemlje bez sudskog odobrenja.
Prije hapšenja i pritvaranja, Zamora je izgradio reputaciju jednog od vodećih gvatemalskih istraživačkih novinara, koji je pokrenuo istrage o korupciji na najvišim nivoima vlasti.
Grupe za slobodu medija i sam Zamora tvrdili su da je njegovo zatvaranje odmazda za njegovo izvještavanje i izvještavanje njegove redakcije u El Periodicu.
Uoči odluke o kućnom pritvoru, 19 međunarodnih grupa za ljudska prava i zagovaranja objavilo je otvoreno pismo gvatemalskoj vladi pozivajući na poštivanje propisanog postupka u Zamorinom slučaju.
Potpisnici, među kojima su Amnesty International i Odbor za zaštitu novinara, također su osudili “kršenja njegovih ljudskih prava”.
– Međunarodni stručnjaci izrazili su alarmantnu zabrinutost da bi uvjeti Zamorinog zatvaranja mogli predstavljati mučenje te okrutno i nehumano postupanje. Takvi uvjeti su teška povreda ljudskog dostojanstva i pravde – napisali su.
Zamorin slučaj je dugo bio prožet onim što kritičari smatraju zapanjujućim nepravilnostima.
Godine 2022. uhapšen je zbog navodnog pranja novca. Tužitelji su kasnije podigli drugu grupu optužbi protiv njega, za ometanje pravde i korištenje krivotvorenih dokumenata.
Međutim, zagovornici slobode medija kažu da Zamorin slučaj odražava druge pokušaje u Gvatemali da se iskoristi sudski sistem za ušutkavanje kritičara.
Reporteri El Periodica, na primjer, koji su pratili Zamorino suđenje suočili su se s optužbama za urotu za ometanje pravde. Same novine bile su prisiljene zatvoriti se u maju 2023. godine nakon što su objavile izjavu u kojoj se kaže: “Progon se pojačao, kao i uznemiravanje naših oglašivača.”
Sam Zamora dugo je tvrdio da je nevin, tvrdeći da su optužbe odgovor na njegov rad na istraživanju korupcije. Tužitelji su isprva tražili kaznu od 40 godina zatvora u njegovom slučaju pranja novca. U junu 2023. godine sud ga je umjesto toga osudio na šest godina zatvora.
No, nekoliko mjeseci kasnije, u oktobru 2023. godine, žalbeni je sud poništio kaznu. Zamora od tada iza rešetaka čeka odluku o ponovljenom suđenju. Do petka je držan u zatvoru Mariscal Zavala u Guatemala Cityju gotovo 810 dana.
Izvor: Al Jazeera