Novinarstvo u Srbiji sistematski je potisnuto, a politički lideri Evrope i dalje ostaju zarobljeni u stanju neaktivnosti. Reporteri bez granica (RSF) stoga su pozvali Evropski parlament da osigura da Evropska komisija preuzme odgovornost suočena s ozbiljnim kršenjima slobode medija u Srbiji – principa koji se mora poštovati da bi balkanska država pristupila Evropskoj uniji.
Srbijanske vlasti i dalje se bore s posljedicama masovnih protesta izazvanih kolapsom željezničke stanice u Novom Sadu prije pet mjeseci, a kao odgovor na to, pojačavaju pritisak na nezavisne medije i kritičare vlasti.
Od 1. novembra, novinari se suočavaju s fizičkim napadima, prijetnjama, političkim i sudskim pritiscima te proizvoljnim nadzorom. Sloboda medija, ključni uvjet za kandidaturu Srbije za članstvo u EU, gazi se bez ikakve reakcije ili osude evropskih institucija.
Nakon sastanka s predsjednikom Aleksandrom Vučićem, predsjednica Evropske komisije dala je mlaku izjavu o potrebi za “koracima” u zaštiti slobode medija, dok se komesarka za proširenje, Marta Kos, samo površno osvrnula na “nezavisne medije”, ne spominjući ozbiljna kršenja koja se dešavaju u Srbiji.
– Srbijanski mediji su na ivici gušenja jer se njihova sigurnost i nezavisnost kontinuirano podrivaju od strane onih na vlasti. Zemlje članice EU i njene institucije ne smiju ostati pasivne pred ovakvim sistematskim kršenjima prava na pouzdane informacije – kazao je Pavol Szalai, šef RSF odjela za EU i Balkan.
Nezavisni novinari fizički su napadani – do sada je zabilježeno 14 slučajeva i prijetnje su učestale. Također, vlasti koriste sve raspoložive načine kako bi ugušile slobodne medije. Strani novinari su protjerani, uključujući ekipu s hrvatske televizije RTL i hrvatsku slobodnu novinarku Ivu Anzulović, kojoj je zabranjen ulazak jer je proglašena “sigurnosnim rizikom”.
Dana 14. februara 2025. godine, dva novinara BIRN-a bila su meta pokušaja špijuniranja pomoću Pegasusa, nadzornog softvera koji se prodaje isključivo vladama. U novembru prošle godine, izvještaj Amnesty Internationala otkrio je da policija koristi špijunski softver Cellebrite za masovni nadzor, pri čemu je najmanje jedan novinar bio meta.
Srbija se nalazi na 98. mjestu od 180 zemalja i teritorija na Svjetskom indeksu slobode medija RSF-a za 2024. godinu.
Izvor: RSF