Austrijska grupa za zaštitu privatnosti NOYB najavila je da će tražiti zabranu protiv kompanije Meta Platforms, ukoliko ovaj tehnološki gigant nastavi s planovima da koristi lične podatke Evropljana za obuku svojih AI modela. To bi, navode, moglo dovesti do značajnih odštetnih zahtjeva.
Grupu NOYB (None of Your Business) vodi aktivista za zaštitu privatnosti Max Schrems, a Meti su uputili pismo o prestanku aktivnosti, jer planira početi koristiti lične podatke korisnika Instagrama i Facebooka u Evropi od 27. maja.
Meta tvrdi da ima “legitiman interes” prema pravilima EU o privatnosti za korištenje podataka korisnika u svrhe obuke svojih generativnih AI modela i drugih alata koji se mogu dijeliti s trećim stranama.
Američki tehnološki div izjavio je prošlog mjeseca da će korisnicima poslati poveznicu na obrazac putem kojeg mogu uložiti prigovor na korištenje njihovih podataka u svrhu obuke, te da privatne poruke i javni podaci korisnika mlađih od 18 godina neće biti korišteni.
Schrems je kritizirao ovu argumentaciju Mete.
– Evropski sud pravde već je presudio da Meta ne može tvrditi ‘legitiman interes’ za ciljanje korisnika reklamama. Kako onda može imati legitiman interes za ‘usisavanje’ svih podataka za obuku AI-ja – naveo je u saopćenju.
Dodao je da trenutno razmatraju mogućnost pokretanja tužbi za zabranu, ali i naknadne kolektivne tužbe za nematerijalnu štetu.
– Ako uzmete u obzir da više od 400 miliona korisnika Mete u Evropi može tražiti odštetu od, recimo, 500 eura, možete izračunati o kojim se iznosima radi – rekao je Schrems.
NOYB je naveo da bi tužba mogla biti podnesena na osnovu EU mehanizma za kolektivnu pravnu zaštitu, koji omogućava potrošačima da zajednički pokrenu tužbe protiv kompanija u okviru EU. Meti su dali rok do 21. maja da odgovori.
Meta je odbacila njihove navode, navodeći da njihova praksa poštuje smjernice Evropskog odbora za zaštitu podataka i da su o tome razgovarali s irskim nadzornim organom za privatnost.
– NOYB-ovi argumenti su netačni i činjenično i pravno. Evropskim korisnicima smo dali jasan način da odbiju korištenje svojih podataka za obuku AI-ja, o čemu su obaviješteni putem emaila i notifikacija unutar aplikacija. Mogu uložiti prigovor u bilo kojem trenutku – poručio je portparol Mete.
NOYB je još prošle godine pozvao EU nadzorne organe da reagiraju, navodeći da bi Meta trebala tražiti aktivni pristanak korisnika umjesto da ih automatski uključi, te da bi trebala jasno definirati uvjete obuke AI-ja, uključujući upotrebu anonimiziranih podataka, u skladu s pravilima o privatnosti u EU.
Izvor: Reuters