Google pristao platiti 28 miliona dolara u tužbi zbog rasne diskriminacije

Nagodbu s hiljadama ljudi koji su radili u ovoj tehnološkoj kompaniji sud je preliminarno odobrio

Google pristao platiti 28 miliona dolara u tužbi zbog rasne diskriminacije

Google je pristao platiti 28 miliona dolara kako bi riješio tužbu u kojoj se tvrdilo da su bijeli i azijski zaposlenici imali bolje plate i mogućnosti za napredovanje u karijeri u odnosu na radnike drugih etničkih pripadnosti, navodi advokatska firma koja zastupa tužitelje.
Tehnološki gigant je potvrdio da je „postignuto rješenje“, ali je odbacio navode iz tužbe.
Tužbu je 2021. godine podnijela bivša zaposlenica Googlea, Ana Cantu, tvrdeći da su radnici hispanskog, latino, domorodačkog američkog i drugih porijekla počinjali s nižim platama i na nižim pozicijama od svojih bijelih i azijskih kolega.
Nagodbu je preliminarno odobrio sudija Charles Adams iz Višeg suda okruga Santa Clara u Kaliforniji.
Tužba koju je Ana Cantu podnijela protiv Googlea oslanjala se na procurjeli interni dokument koji je navodno pokazivao da su zaposlenici određenih etničkih pripadnosti prijavljivali niže naknade za isti posao.
Prema riječima advokata Cantu, praksa određivanja početne plate i radnog nivoa na osnovu prethodnih primanja dodatno je učvrstila historijske razlike zasnovane na rasi i etničkoj pripadnosti.
Kolektivna tužba podnesena je uime najmanje 6.632 osobe koje su bile zaposlene u Googleu između 15. februara 2018. i 31. decembra 2024. godine, prema navodima agencije Reuters.
Cathy Coble, jedna od advokatica koja ih zastupa, pohvalila je „hrabrost raznolikih zaposlenika Googlea i njihovih saveznika koji su sami prijavili svoje plate i podijelili te podatke s medijima“.
Tehnološki gigant negirao je da je diskriminisao bilo kojeg svog zaposlenika.
– Postigli smo dogovor, ali i dalje ne prihvatamo optužbe da smo ikoga tretirali drugačije, te ostajemo posvećeni poštenom plaćanju, zapošljavanju i rangiranju svih zaposlenika – rekao je portparol Googlea za BBC.
Ranije ove godine, Google se pridružio sve većem broju američkih kompanija koje odustaju od principa raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI) u svojim politikama zapošljavanja.
Meta, Amazon, Pepsi, McDonald's, Walmart i druge kompanije također su smanjile ili ukinule svoje DEI programe.
To se dešava u trenutku kada američki predsjednik Donald Trump i njegovi saveznici redovno napadaju DEI politike.
Od povratka u Bijelu kuću, Trump je naložio vladinim agencijama i njihovim ugovaračima da ukinu takve inicijative.
Izvor: BBC

About The Author