FTV I BHT1: Može li BiH preko noći u EU i zašto nismo dobili odgovor na to pitanje?

BHT1 briljira u lokalnim pričama, ali je u centralnoj
temi dobro postavljeno pitanje ostavljeno bez odgovora.
FTV ukupni utisak kvari loše izvedenim pamfletom o
Miloradu Dodiku

FTV I BHT1: Može li BiH preko noći u EU i zašto nismo dobili odgovor na to pitanje?

FTV: Jeftine aluzije u političkom dijelu, vispreno o ekonomiji

  1. – 7. mart 2022.

DNEVNIK 2 KAO REBUS: Rat u Ukrajini i dalje je u središtu pažnje, ali se fokus medija s ratišta, očekivano, prebacio na reakcije i odjeke na našoj političkoj pozornici. Urednik Sanjin Bećiragić u subotu pušta emocijama nabijen prilog bez riječi u kojem se na prepolovljenom ekranu daju slike egzodusa u Ukrajini 2022. godine, ali i onog koji je BiH zadesio 1992. godine. Prilog koji više liči na spot najavljen je uvodom u kojem se poručuje da je neshvatljivo biti na strani agresora, kao i da je neshvatljivo biti neutralan, pa se onda kaže „a neutralan je on“. Dalje se kaže da taj on živi u BiH i mašta o secesiji. Aluzija je više nego jasna, a rebus je lako odgonetnuti. No, nije zadaća javnog medija da u informativnom programu govori jezikom providnih rebusa, zagonetki i jeftinih aluzija, kao ni da u emocijama nabijenom spotu koristi ratnu nesreću radi pojačavanja atmosfere straha koja se ionako stvorila u BiH. Ponekad je bolje, posebno povodom tema oko kojih smo svi zabrinuti, zadržati ozbiljan i odmjeren ton.

VIŠE STAVOVA, ALI BEZ POLITIČARA IZ RS-a: Dan prije, urednica Dejana Regoje prenijela je izjave većeg broja parlamentaraca o invaziji na Ukrajinu, kako iz vlasti, tako i iz opozicije. Naravno, radilo se o zastupnicima koji su bili prisutni na sjednici na kojoj se predlagala osuda ruskog napada. Ipak, u prilogu se na više mjesta prozivaju političari iz Republike Srpske, pa i oni iz opozicije, jer nisu spremni podržati osudu Moskve. Neki su bili i direktni, pa su rekli da u Banjaluci ne postoji opozicija. Pošto se temi i raspravi u Parlamentu već dala veća pažnja, bilo bi dobro da se dao prostor i prozvanim zastupnicima iz manjeg entiteta. Zašto nisu došli na sjednicu? Kakav je njihov stav o napadu na Ukrajinu? Da li ga uopšte imaju?

TEMATSKI I ZNALAČKI O INFLACIJI I EKONOMSKOJ KRIZI: Tematska vikend-izdanja Dnevnika 2 zaista izgledaju sadržajno i bogato. FTV se sada bavio inflacijom (S. Bećiragić), pa su prošetali marketima, cijenama i uporedili ovogodišnje brojke sa prošlogodišnjim. Iz studija su vodili više nego solidan razgovor sa Ahmetom Egrlićem iz Spoljnotrgovinske komore koji je objasnio moguće efekte istočne krize i rata na domaću privredu. Gost je upitan i koji bi izvozni sektori mogli biti najviše pogođeni, kao i kakvi trendovi se mogu očekivati u nabavci i prodaji plina i nafte. Dobro vođen razgovor s gostom koji je ostavio dojam znalca.

OCJENA: 5

BHT1: Hoćemo li u EU preko reda?

  1. – 7. mart 2022.

MOŽE LI SE U EU POPRIJEKO? Urednik Milan Đurović se u subotu pita može li BiH, takoreći, poprijeko do članstva u EU? Da li su ruska agresija i velika kriza na istoku, koju britanski The Economist  i njemački Der Spiegel nazivaju najavom nove epohe, post-post hladnim dobom, kao i ekonomskim ratom nove vrste, prilika da postanemo punopravna članica EU a da nismo ispunili sve kriterijume? U prilogu se naslućuje da je nešto slično čak nagovijestio njemački kancelar, ali onda u nastavku čujemo samo domaće političare. U uvidu o EU „preko reda“ ne daje se informacija više. Priča se završava  odlično postavljenim pitanjem u kojem je izostao bogatiji i upućeniji odgovor. Ali da bi se dao bogatiji i upućeniji odgovor potrebni su nam izvjestioci iz Berlina, Bruxellesa ili iscrpan pregled iz svjetskih medija. Od javnog medija, kojeg svi plaćamo, očekujemo svestraniji pristup. A ne samo da čujemo šta su rekli Peđa Kojović ili Denis Zvizdić.

DVIJE GODINE POSLIJE: BHT1 je obilježio i drugu godišnjicu od pojave prvog slučaja koronavirusa u BiH. U podsjetniku na prethodne dvije godine čuli smo kolika je stopa vakcinacije danas, koje su koruptivne afere pratile nabavku medicinske opreme, ali vrlo malo o političkoj odgovornosti ministara zdravlja. Iako ih imamo više od jednog. Prilog počinje izjavom jednog od ministara, Alena Šeranića, koji je po pojavi prvog slučaja uskliknuo da smo to očekivali i da smo za to pripremljeni. Dvije godine poslije, u prilogu podsjetniku morali smo čuti i ocjenu najeksponiranijeg ministra u zemlji koja se ne može pohvaliti zavidnom imunizacijom ili niskom stopom smrtnosti.

LOKALNE PRIČE: BHT1 u nedjelju (Milan Đurović) donosi priloge iz Gradačca i Mostara o lokalnim prilikama u ovim sredinama. Gradačac uspijeva da izvozi u inostranstvo u značajnom obimu uprkos tome što nije na raskrsnici puteva i što nema podršku centralnih vlasti. Mostar po konačnom dobijanju gradskih vlasti bilježi određeni napredak, ali aktivisti i kritičari upozoravaju da se sredstva i dalje troše netransparentno. Obje reportaže su ostavile utisak vjerodostojnosti. Gledatelji vape za lokalnim pričama ili razglednicama, pa je posebno bilo zanimljivo slušati mještane Gradačca koji sami sebi ne mogu objasniti zašto ljudi odlaze iz grada u kojem posla ima i zarade nisu loše.

OCJENA: 4

KOMPARATIVNA ANALIZA: Za razliku od FTV-a, BHT nikako da svestrano obradi priču koju najavljuju kao tematsku. Kada god se prilog najavi značajnim pitanjem, ili uvodom u kojem se kaže „istraživali smo“, umjesto da dobijemo sadržajan odgovor plasiraju se izjave političara. Ili se ponove već poznati stavovi i ne pruži se drugačiji i osebujniji pogled na temu. To je bio slučaj sa siromašnim odgovorom na pitanje da li će BiH preko noći postati članica EU-a. FTV, uz sve mane, posebno one u vidu izleta u političkim pamfletima, zna postaviti centralnu priču kao priču oko koje se vrti Dnevnik 2, i u kojoj se pružaju odgovori koje će publika pamtiti. Tako je bilo i sada kada se razmatrala inflacija, ili uticaj rata u Ukrajini na domaću privredu.

Plus sedmice

BHT1

Raduju reportaže iz lokalnih sredina i obrada lokalnih političkih tema.

FTV

Novi vikend-format Dnevnika 2 u kojem se priče obrađuju iscrpno i u proširenom pristupu kao da polučuje rezultate, i utiče na urednike, voditelje, ali i goste da iz teme izvuku što više sadržaja. Pohvale uredniku Bećiragiću jer je otvorio pitanje implikacija ukrajinske krize na BiH. Ozbiljni mediji su se poslije prvobitnog šoka upravo najviše bavili ekonomskim posljedicama.

 

Minus sedmice

BHT1

Kada se najavi neka tema koju su urednici i novinari istraživali ili propitivali, kao što je mogućnost ulaska u EU po skraćenoj proceduri, onda se očekuje svestraniji pristup i pregled svih bitnih informacija.

FTV

Dnevniku 2 ne priliče trenuci u kojima se FTV pretvori u politički pamflet. Postoje drugi i pametniji načini da se pojedini političari osude, ili da se razotkriju njihove politike, od uvoda u kojem ih se proziva aluzijama i moralizatorstvom. Na primjer, analizama, bilježenjem izjava tih političara iz dužeg perioda, postavljanjem direktnih pitanja itd.

About The Author