Etiopija nameće nova ograničenja dijeljenju informacija o ratu

Vanredno stanje uvedeno je 2. novembra i dopušta vlastima da suspendiraju sve medije za koje se vjeruje da “daju moralnu podršku” pobunjenicima

Etiopija nameće nova ograničenja dijeljenju informacija o ratu

Ratom pogođena Etiopija objavila je nova pravila protiv dijeljenja informacija o ishodima na bojnom polju u ratu protiv Tigrayanskih pobunjenika, potez koji bi mogao dovesti do sankcija protiv novinara.

Vlada premijera Abiy Ahmeda proglasila je vanredno stanje u cijeloj zemlji ranije ovog mjeseca dok borci iz Tigray narodne oslobodilačke fronte (TPLF) napreduju prema glavnom gradu, što je posljednji zaokret u brutalnom sukobu koji traje godinu dana.

Međunarodna uzbuna raste zbog eskalacije rata u drugoj najmnogoljudnijoj zemlji Afrike, a uznemirene strane vlade pozivaju svoje građane da odu.

U novom dekretu navodi se da je “zabranjeno distribuirati u bilo kakve komunikacijske sisteme bilo kakve vojne pokrete ili ishode na bojištu” koje vlada nije službeno objavila.

– Sigurnosne snage poduzet će potrebne mjere protiv onih za koje se utvrdi da su prekršili naredbu – stoji u upozorenju novinskim kućama i nalozima na društvenim mrežama koji su izvještavali o tvrdnjama pobunjenika o njihovim pobjedama.

Vlada je također zabranila stanovnicima da “koriste različite vrste medijskih platformi za direktnu ili indirektnu podršku terorističkoj grupi”, što se odnosi na TPLF i upozorila na neodređene posljedice za svakoga ko ignorira uredbu.

Vanredno stanje uvedeno je 2. novembra i dopušta vlastima da regrutiraju građane koji posjeduju oružje ili suspendiraju sve medije za koje se vjeruje da “daju moralnu podršku” TPLF-u.

Posljednji dekret također zabranjuje bilo kome pozivanje na “prijelaznu vladu”, nekoliko dana nakon što je istaknuta opoziciona stranka, Oromo federalistički kongres (OFC), izdala saopćenje u kojem se poziva na prekid borbi i uspostavu privremene uprave kako bi se olakšao dijalog.

Rat u Etiopiji izbio je u novembru 2020. godine kada je Abiy, dobitnik Nobelove nagrade za mir 2019. godine, poslao vojnike u regiju Tigray da sruše svoju vladajuću stranku, TPLF.

Rekao je da je taj potez bio odgovor na napade TPLF-a na kampove savezne vojske i obećao brzu pobjedu, ali su do kraja juna pobunjenici ponovno zauzeli veći dio Tigraya, uključujući njegov glavni grad Mekele.

U borbama je ubijeno hiljade ljudi, a stotine hiljada dovele u gotovo stanje gladi, prema procjenama UN-a.

Izvor: VoA

About The Author