Deseci država tuže Metu zbog opasnosti stvaranja ovisnosti koja šteti djeci

Države tvrde da Metina praksa krši državne zakone o zaštiti potrošača

Deseci država tuže Metu zbog opasnosti stvaranja ovisnosti koja šteti djeci

Više od 30 saveznih država podnijelo je federalnu tužbu protiv Mete, vlasnika Facebooka i Instagrama, tvrdeći da su aplikacije tih platformi dizajnirane da stvaraju ovisnost i štete mentalnom zdravlju djece.

Tužba koju su potpisala 33 državna tužitelja podnesena je saveznom sudu u San Franciscu. U tužbi se tvrdi da je Meta prekršila savezni zakon o privatnosti djece na internetu i državne zakone o zaštiti potrošača time što je svoje proizvode učinila ovisnima, a zatim govorila neistine o tome kako štete mentalnom zdravlju djece.

Osim toga, osam tužitelja i Distrikta Columbia podnose zasebne tužbe pred vlastitim državnim sudovima tvrdeći da Metina praksa krši državne zakone o zaštiti potrošača. Ukupno su 42 države, uključujući District of Columbia, podnijele tužbe saveznim i državnim sudovima u utorak.

Ako budu uspješne, tužbe država mogle bi natjerati Metu da promijeni način na koji dizajnira i plasira svoje platforme javnosti, što bi moglo dovesti do pozamašnih kazni. Pravna strategija povukla je poređenja s raznim tužbama podignutim protiv duhanske industrije 1990-ih, koje su dovele do stotina milijardi dolara štete i promijenile način na koji industrija plasira svoje proizvode.

– Odbijamo dopustiti da Meta gazi mentalno i fizičko zdravlje naše djece, a sve kako bi promovirala svoje proizvode i povećala svoj profit. Odbijamo dopustiti kompaniji da glumi neznanje o šteti koju uzrokuje, odbijamo joj dopustiti da nastavi poslovati kao do sada – kazao je glavni državni tužilac Kalifornije Rob Bonta, koji vodi saveznu tužbu, tokom virtualne konferencije za novinare s drugim državama.

Savezna tužba navodi da je Meta prevarila korisnike iznošenjem “lažnih i obmanjujućih” tvrdnji da njezine značajke nisu manipulativne, da njezini proizvodi nisu dizajnirani za promoviranje nezdrave interakcije s djecom i da su njezini proizvodi sigurni za mlađe korisnike.

Tužbe su osmišljene kako bi se zaobišao odjeljak 230 Zakona o pristojnosti komunikacija, desetljećima starog zakona koji štiti platforme od odgovornosti za većinu sadržaja koji korisnici objavljuju. Tužbe za zaštitu potrošača ne ciljaju na određeni sadržaj, već se tvrdi da je Meta obmanjivala javnost o sigurnosti djece na svojim aplikacijama.

Meta je odbacila tužbe, rekavši da je napravila više od 30 promjena u dizajnu kako bi poboljšala sigurnost djece u svojim proizvodima.

– Razočarani smo što su tužitelji odabrali ovaj put umjesto da produktivno sarađuju s kompanijama na stvaranju jasnih standarda primjerenih dobi za mnoge aplikacije koje koriste tinejdžeri – rekao je glasnogovornik Mete.

Savezna tužba najveći je državni izazov u kojem se tvrdi da je kompanija društvenih medija prekršila Zakon o zaštiti privatnosti djece na internetu i zakone o zaštiti potrošača. Podnošenje zahtjeva slijedi sličnu strategiju koju koriste Indiana, Arkansas i Utah, koje su prošle godine podnijele državne tužbe za zaštitu potrošača protiv TikToka.

COPPA, savezni zakon donesen 1998. godine, zahtijeva od platformi da dobiju pristanak roditelja prije prikupljanja podataka od djece mlađe od 13 godina. U tužbi se tvrdi da Meta ima “stvarna saznanja” da djeca mlađa od 13 godina koriste njezine usluge, uključujući Instagram i Facebook, ali nije uspio dobiti pristanak roditelja prije prikupljanja podataka tih korisnika.

I dok Meta ima politiku zabrane korisnika koji su mlađi od 13 godina, u tužbi se tvrdi da kompanija ne provodi to ograničenje.

Izvor: Politico

About The Author