CPJ objavio dobitnike nagrade za slobodu medija

Ovogodišnji dobitnici Međunarodnie nagrade za slobodu medija 2024., koju dodjeljuje Komitet za zaštitu novinara – CPJ su: Quimy de León, Samira Sabou, Alsu Kurmasheva i Shrouq Al Aila

CPJ objavio dobitnike nagrade za slobodu medija
Foto: matt-c-xDtiCFu_Z3s-unsplash

 

– Dobitnici međunarodnih nagrada za slobodu medija CPJ-a simboliziraju vitalni rad koji novinari posvuda obavljaju kako bi izvještavali o činjenicama pred žestokim pokušajima potiskivanja istine –  izjavila je izvršna direktorica CPJ-a Jodie Ginsberg.

Shrouq Al Aila, palestinska je novinarka, producentica i istraživača koji vodi produkcijsku firmu Ain Media i izvještava iz Pojasa Gaze. Al Aila preuzela je Ain Media, nezavisnu produkcijsku firmu specijaliziranu za profesionalne medijske usluge, nakon što je njezin suprug, suosnivač firme, ubijen u ratu. Ona nastavlja izvještavati o ratu i njegovom razornom utjecaju na stanovnike Gaze unatoč tome što je nekoliko puta raseljena u pokušaju da izbjegne izraelske napade.

Alsu Kurmasheva, američko-ruska novinarka i urednica na Radiju Slobodna Evropa/Radio Liberty (RFE/RL) puštena je iz zatvora u Rusiji u okviru razmjene zarobljenika u augustu. Uhapšena je u oktobru 2023. godine, a ranije je osuđena na šest i pol godina zatvora pod optužbom za širenje “lažnih” vijesti o ruskoj vojsci.

Samira Sabou, istraživačka je novinarka u Nigeru koja je uhapšena, pritvorena i godinama izložena pravosudnom maltretiranju zbog svog izvještavanja o politici i vlasti. Sabou, koja uglavnom objavljuje na svojoj Facebook stranici, predsjednica je Udruženja blogera za aktivno građanstvo, organizacije koja se zalaže za slobodu izražavanja i prava žena i mladih.

Quimy de León, gvatemalska novinarka, medicinska stručnjakinja i historičarka sa više od 20 godina iskustva suosnivačica je novinske agencije Prensa Comunitaria specijalizirane za pitanja okoliša i ljudskih prava. Njezin rad doveo je do nemilosrdnih prijetnji korporativnih i vladinih snaga.

CPJ će također posthumno odlikovati Christophea Deloirea, koji je bio glavni direktor organizacije za slobodu medija Reporteri bez granica (RSF), Nagradom za slobodu medija za 2024. godinu.

– Deloire bio je neumoran zagovornik slobode medija i snažan partner u naporima da pomognemo novinarima na globalnom nivou – kazao je predsjednik odbora CPJ-a Jacob Weisberg, dodajući da odavanje počasti Deloireu znači priznanje njegovoj sjajnoj ostavštini i svim novinarima koje je podržavao tokom svoje karijere.

Nagrade CPJ-a bit će dodijeljene u New Yorku 21. novembra. Voditelj emisije Last Week Tonight with John Oliver, bit će voditelj ceremonije na događaju kojim će predsjedati Jessica E. Lessin, osnivačica i izvršna direktorica The Information.

Izvor: CPJ

About The Author