Borba protiv pandemije i spašavanje novinarstva nastavit će se i u 2021. godini

Godinu koju ispraćamo obilježila je pandemija kada se uloga sindikata pokazala kao izuzetno važna, novinari su se borili protiv lažnih vijesti, a bili su suočeni i s brutalnim napadima

Borba protiv pandemije i spašavanje novinarstva nastavit će se i u 2021. godini

Godinu na izmaku obilježila je pandemija novog koronavirusa Covid-19 koja je brutalno uticala na novinarstvo u cijelom svijetu: zatvoreni su mediji, otpušteni su brojni medijski djelatnici, a zabilježen je veliki pad prihoda.

Međutim, bilo je i pozitivnih inicijativa i trendova koji bi se mogli pretvoriti u učinkovita rješenja za medijsku krizu u cijelom svijetu, a Međunarodna federacija novinara (IFJ) i njegove podružnice širom svijeta odlučni su u borbi za takvu budućnost profesije.

Pandemija je pokrenula val solidarnosti među sindikatima, medijskim radnicima i organizacijama civilnog društva bez presedana u novijoj historiji. Ako su jedinstvo i solidarnost presudni za osiguravanje radnih prava, pandemija je dokazala da je to utočište u kriznim vremenima.

Popis inicijativa regionalne i lokalne solidarnosti sindikata novinara i organizacija civilnog društva u 2020. godini je beskrajan, uključujući akcije sindikata s ograničenim resursima.

Na primjer, Kenijski sindikat novinara (KUJ) pokrenuo inspirativnu kampanju stvarajući fond koji će se koristiti za kupovinu hrane i drugih osnovnih proizvoda za novinare koji su pogođeni pandemijom.

Slična kampanja dogodila se i u El Salvadoru, gdje je njihov novinarski sindikat uspio dobiti donacije za hranu, osnovne potrepštine i zaštitnu opremu za kolege koji su bili najviše pogođeni pandemijom.

– Za mene je inicijativa u Keniji bila jedna od najpozitivnijih akcija jer je to bila sjajan način da se pokaže solidarnosti. Moramo nastaviti izvještavati bez straha i boriti se protiv dezinformacija – kazao je regionalni direktor IFJ-a u Africi Louis Thomasi,.

Regionalna direktorica IFJ-a za Latinsku Ameriku Paula Cejas kazala je da je ova  godina otkrila da su rad i uloga sindikalnih organizacija ključni u kontekstima poput ovog u kojem živimo, ali je i ukazala da će organizacije morati poduzeti vlastite transformacije kako bi odgovorile na potrebe.

Sindikati su bili posebno aktivni u zemljama u kojima država nije uspjela pružiti brze i učinkovite odgovore na pandemiju. U nekim je slučajevima, poput Asociación Nacional de Periodistas (ANP) u Peruu, njegova aktivnost bila toliko raširena i visokoprofilirana te je zabilježila porast članstva.

Na Maldivima smo vidjeli i oživljavanje Udruženja novinara Maldiva dok su namibijski novinari pokrenuli Namibijski sindikat medijskih profesionalaca (NAMPU).

Aktivnost sindikata uključivala je ključne akcije poput pružanja besplatnog izvanmrežnog i internetskog treninga o pokrivanju Covida-19, pružanja besplatnog sigurnosnog materijala ili savjeta za freelance novinare.

Također, dok su autoritarne vlade koristile pandemiju za ograničavanje medijske slobode, podružnice IFJ-a su se borile da medijskim radnicima koji nose njihovu akreditaciju garantiraju slobodu kretanja tokom lockdowna.

U 2020. godini svjedočili smo i jačoj prisutnosti sindikata u digitalnim medijima. Pandemija nije zaustavila trajni val udruživanja u digitalne medije posebno u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Velikoj Britaniji i Australiji.

Sindikati su bili na čelu borbe da vlade podrže radna mjesta i zaštite medije. IFJ je pozdravio javne poticaje i pakete ekonomske podrške za medije i freelancere koje su neke vlade najavile tokom godine i ponovio potrebu za daljnjim mjerama dok pandemija ne završi.

Većina tih mjera podrške bila je koncentrirana u Evropi, dok su medijski djelatnici iz drugih dijelova svijeta prečesto ostajali bez ikakve podrške ili zaštite, tjerajući ih u tešku ekonomsku situaciju ili prisiljavajući ih da napuste profesiju, posebno u lokalnim medijima. Ako se ne reagira, neizbježno će se pojaviti „informativna pustinja“ koja ozbiljno riskira slobodu medija i pravo na informiranje.

S tim u vezi, podružnice IFJ-a, od SAD-a do Indonezije, više puta pozivale su vlasti da osiguraju sredstva za održavanje medija. Ti su napori urodili plodom u mnogim zemljama.

Važno je da vlade smatraju medijske radnike ključnim radnicima tokom pandemije i poduzimaju hrabre mjere za spašavanje radnih mjesta u medijskoj industriji, ako ne bude tako demokratski državni sistemi bit će ugroženi, upozorava IFJ.

Ova je godina također još jasnije pokazala važnost pristupa pouzdanim i nepristranim informacijama u vremenu krize. Novinari su naporno radili kako bi razotkrili lažne vijesti koje ugrožavaju zdravlje ljudi, kao kad je američki predsjednik Donald Trump predložio da se virus može liječiti ubrizgavanjem dezinficijensa u tijelo.

No širenje lažnih vijesti nadilazi odlazećeg američkog predsjednika. Primjera radi, Palestinski novinarski sindikat (PJS) pokrenuo je svoju platformu za provjeru činjenica o vijestima o Covidu-19, upravo zbog brojnih sindikalnih inicijativa.

To je bilo ključno za poboljšanje povjerenja javnosti u medije i pomoglo je srušiti službene sankcije protiv medija zbog objavljivanja netačnih informacija pokazujući da mediji pod pravim okvirom mogu ispraviti vlastite pogreške bez pribjegavanja zakonskim sankcijama.

– U 2021. godini moramo nastaviti graditi povjerenje u medije podržavajući slobodno i nezavisno novinarstvo te promovirajući samoregulacijske strukture za jačanje medijske odgovornosti – kazao je direktor programa međunarodne politike IFJ-a za Monir Zaarour.

Uvođenje poreza za velike tehnološke kompanije i najave da će Facebook i Google plaćati upotrebu medijskog sadržaja bit će ključno za osiguravanje budućnosti novinarstva u 2021. godini, a važno će biti raditi i na jačanju sindikata, zalaganje za pakete pomoći medijima, oblikovanje utjecaja rada na daljinu u novinarstvu i osiguravanje sigurnosti medijskih radnika.

Sljedeće godine sindikati će također morati nastaviti rješavati pitanja rodne nejednakosti, koje su prema anketi IFJ-a porasle tokom pandemije.

– Izazovi koji su pred nama ogromni su i samo je jedan način kako se suočiti s njima i to je jedinstvom i solidarnošću. Sindikati moraju zajedno raditi na pravednim rješenjima koja osiguravaju da troškovi ove krize ne padnu na leđa radnika, kao što se dogodilo u prethodnoj ekonomskoj krizi. Taj trenutak je došao – zaključio je IFJ u analizi rada medijskih prava tokom pandemije.

Izvor: Međunarodna federacija novinara (IFJ)

About The Author