Vijeće za štampu i online medije u Bosni i Hercegovini, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva organiziralo je forum “Glas u zagovaranju promjena i borbi protiv dezinformacija u medijima i društvu”.
Na forumu su učestvovali predstavnici organizacija civilnog društva aktivnih u različitim oblastima zaštite ljudskih prava. Učesnici su se upoznali sa svim prednostima samoregulacijskog mehanizma u zaštiti prava na slobodu izražavanja.
Forumu je prisustvovao i britanski ambasador u BiH Julian Reilly, koji napominje da Ujedinjeno Kraljevstvo prepoznaje važnost i nastavlja podržavati saradnju medija i civilnog društva.
– Vijeće za štampu ima ključnu ulogu za podsticanje visokokvalitetnog nezavisnog medijskog izvještavanja, uz podršku partnera iz civilnog društva. Napadi na medije i civilno društvo i ograničavanje njihovih sloboda su ozbiljni alarmi za sve nas i naš odgovor treba biti snažan jer jedino tako možemo sačuvati jedan od temelja svakog demokratskog društva – kazao je ambasador Reilly.
Napominje da su zakon o kriminalizaciji klevete i Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija RS loše vijesti za demokratiju, te da mediji i civilno društvo zajedno trebaju raditi na očuvanju Kodeksa za štampu i online medije, ukazivati na dezinformacije, dok je na vlastima da ne ugrožavaju slobodu medija, a time i put BiH ka euroatlantskim integracijama.
Uime Vijeća za štampu i online medije u BiH obratila se Dženana Burek, koja naglašava da je u ovom trenutku pritisak na medije i ograničavanje medijskih sloboda u BiH ključno, jer su bh. mediji suočeni s represivnim zakonima, tužbama za klevetu, ekonomskim pritiscima, te krivičnim progonom u RS.
– U RS je na udaru i civilno društvo. Svim silama se moramo boriti protiv toga, te nastaviti našu borbu da medijima omogućimo da časno obavljaju svoj posao. Medijima u BiH potreba je pomoć u postizanju nivoa profesionalnog izvještavanja – dodala je.
Navodi da urednici i novinari žele da rade na profesionalnom nivou, a Vijeće je ove godine primilo 398 žalbi, od kojih je 289 riješeno samoregulacijom. To znači da su novinari i urednici postupali po žalbama na neprofesionalno izvještavanje.
Podnošenjem žalbi na neprofesionalno medijsko izvještavanja, građani, mediji i organizacije civilnog društva zajedno se mogu izboriti protiv dezinformacija, a predstavnici organizacija civilnog društva mogu direktno uticati na podizanje nivoa profesionalnog izvještavanja.
Kako je rečeno uloga organizacija civilnog društva u Bosni i Hercegovini je veoma važna, a njihova saradnja sa medijima, uz posredovanje Vijeća za štampu i online medije u BiH, u konačnici može doprinijeti poboljšanju stanja ljudskih prava u BiH, profesionalnijem medijskom praćenju ranjivih kategorija i demokratizaciji društva u cjelini.
Izvor: Radio Sarajevo