RTRS: Odgovor na SDA deklaraciju
- – 22. septembar 2019.
KO STOJI IZA SDA? Kongres SDA, odnosno donošenje Deklaracije o političkim ciljevima, tokom cijele protekle nedjelje tretiran je kao prvorazredan politički događaj. U Dnevniku 16. septembra, nakon što je stigla reakcija OHR-a na Deklaraciju SDA, ista nije sa zadovoljstvom komentarisana od čelnih ljudi bh. entiteta Republika Srpska. Stoga je izvještaj bio koncipiran na način da se potencira tvrdnja da „međunarodna zajednica, pa i OHR, stoji zapravo iza Deklaracije SDA“. Nakon toga i izjava predsjednice ovog entiteta Željke Cvijanović. U već uobičajenom maniru zamjene teza, Cvijanović navodi da deklaracije koje je donosio SNSD, a koje su, podsjećamo, jasno isticale aktivnosti za izlazak RS-a iz BiH, „nisu bile ni antiustavne ni antidejtonske, ipak su nailazile na osudu međunarodne zajednice“.
PRAVO NA SAMOOPREDJELJENJE: Deklaracija je bila ključna tema i Dnevnika dan kasnije, kroz najavu sjednice Glavnog odbora SNSD-a. U izvještaju s konferencije za novinare funkcionera SNSD-a Nebojše Radmanovića potenciran je dio izjave da će „SNSD afirmisati pravo RS-a na samoopredjeljenje ugrađeno u temelje Povelje UN-a i Ustava BiH“. Na koje to odredbe državnog Ustava je Radmanović mislio, nije pojašnjeno iz razloga jer Ustav BiH ne dozvoljava entitetima mogućnost samoopredjeljenja. Novinari RTRS-a od Radmanovića nisu tražili objašnjenje. I tako se udruženo nastavilo s manipulacijom činjenicama.
EPILOG KOD VUČIĆA: Barem privremeni epilog reakcija na Deklaraciju SDA bio je u Beogradu na sastanku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića s liderima parlamentarnih stranaka i funkcionerima RS-a. Iako je iz izjava koje su čelnici SNSD-a danima davali bilo jasno da očekuju radikalan odgovor Vučića, on je izostao. Otuda i krajnje škrte informacije u izvještaju Vladimira Bekića u kojem su stavovi lidera SNSD-a Milorada Dodika bili u prvom planu. Šta su lideri opozicionih stranaka rekli o ovom sastanku, gledaoci Dnevnika 2 nisu imali priliku čuti.
UTVRĐIVANJE GRADIVA: Da ne bi bilo ni trunka sumnje ko je ko u Republici Srpskoj, sjednica glavnog odbora SNSD-a bila je vijest dana u Dnevniku 18. septembra. Nijedan od ključnih zaključaka koji su usvojeni, među kojima su i „odbacivanje Deklaracije SDA i međunarodnog intervencionizma“, nisu sadržavali ništa novo u odnosu na sve što zvaničnici te stranke nisu nebrojeno puta izrekli, ipak sve je to prvo iznijela reporterka direktnim uključenjem u Dnevnik, a potom potvrdila Nada Veletić u svom izvještaju. Ono od čega se živi, odnosno ekonomske teme kojima se, kako je navedeno, bavio glavni odbor SNSD-a, stalo je tek u jednu rečenicu reporterke.
ŠUME SRPSKE: Nakon što je javnost u RS-u danima brujala o revizorskom izvještaju o poslovanju u Javnom preduzeću „Šume Srpske“, odnosno milionskim gubicima i kriminalu vezanom za krađu drvnih sortimenata u pojedinim gazdinstvima, i uredništvo Dnevnika odlučilo je da o tome progovori. No povod je bio zapravo izjava premijera RS-a, koji je saopštio da se ušlo u postupak smjene pojedinih direktora, te da pripadnici MUP-a RS vrše istrage.
Ocjena: 2 (Jer dio novinara koji se bave temama koje ni na koji način ne uznemiravaju vladajući establišment ima mogućnost da profesionalno radi svoj posao.)
BNTV: Nova zaduživanja
- – 22. septembar 2019.
NAKON KONGRESA SDA: Reakcije na Deklaraciju SDA o programskim ciljevima te stranke bile su udarna politička tema u bh. entitetu Republika Srpska. Uz najavu sastanka lidera srpskih parlamentarnih stranaka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem o ovom dokumentu, Danina Milaković potražila je i mišljenje političkih analitičara. Koji su javnost podsjetili da ovakve vrste dokumenata nisu neuobičajena praksa velikih političkih stranaka u BiH i da služe isključivo za podizanje nacionalnih tenzija iako ne mogu proizvesti nikakvo pravno dejstvo.
RASPRAVA U NSRS-u: O Deklaraciji SDA u svjetlu smjene potpredsjednika Narodne skupštine RS Senada Bratića raspravljao je entitetski parlament. Kako je sjednica o Bratićevoj smjeni počela u 18 sati, uredništvo Dnevnika (18. septembar), uz najavu da je sjednica u toku i podvlačenje da je Bratić prije njenog početka podnio ostavku, odlučilo je gledateljima predočiti ključne trenutke toka rasprave. Pažljivim izborom izrečenih stavova poslanika vlasti i opozicije, bez novinarskih intervencija, gledatelji su upoznati s namjernim skrivanjem Bratićeve ostavke kako bi se sjednica održala mimo odredbi Poslovnika o radu Narodne skupštine. Kojim je predviđeno da se smjene skupštinskog rukovodstva prihvataju i da se o njima ne može voditi rasprava.
PROSTOR I ZA OPOZICIJU: Dnevnik emitovan 21. septembra otvoren je izvještajem sa sastanka rukovodstva RS-a i lidera srpskih parlamentarnih stranaka s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu. Kako su se novinarima nakon sastanka obratili samo lider SNSD-a Milorad Dodik i predsjednik Srbije, gost Dnevnika, radi šireg uvida u sadržaj sastanka, bio je Mirko Šarović, predsjednik SDS-a. Dobro koncipiranim pitanjima, gledatelji su dobili uvid u stavove i opozicije RS-a u vezi sa Deklaracijom SDA i načinom kako na nju reagovati, ali i ukupnim odnosima na političkoj sceni kako u RS-u tako i BiH.
RAFINERIJA BROD: Iako je politika dominirala u izvještajima koje smo gledali u dnevnicima, dovoljno prostora ostavljeno je i za ekonomsko-socijalne teme. Izdvojit ćemo otvaranje pitanja o stanju u Rafineriji Brod u kontekstu otpuštanja 68 radnika. Predstavnici sindikata Rafinerije i opozicioni političari upozorili su da se i od radnika i javnosti kriju podaci hoće li Rafinerija, u kojoj traje remont, ponovo proraditi i zahtijevali da se Vlada RS uključi u traženje odgovora na to pitanje od ruskih vlasnika u kontekstu poštovanja odredbi iz ugovora o privatizaciji te kompanije.
Ponovo je javnosti skrenuta pažnja i na nova zaduživanja RS-a na tržištu kapitala u cilju likvidnosti budžeta.
NERIJEŠENA UBISTVA: U fokusu se našao ponovo i slučaj neriješenog ubistva Davida Dragičevića, ali i otvaranje istrage pred Tužilaštvom BiH o načinu vođenja istrage o smrti Dženana Memića. Gledateljima su predočene izjave advokata Ifeta Ferageta, koji u ovim predmetima zastupa obitelji Memić i Dragičević, koji je izrazio ozbiljne sumnje u funkcioniranje pravne države.
Ocjena: 8
Komparativna analiza
U vrijeme kada je svakom građaninu omogućeno da informacije, ukoliko to žele, dobiju iz više izvora, ostaje krajnje nejasno zašto ih uredništvo Dnevnika RTRS-a odlučuje prešutjeti. I to je ključna razlika u uređivačkim politikama javnog RTV servisa RS-a i BNTV-a.