Piše: Gordana Katana
RTRS: Tradicionalna kosidba s Mladićem
15. – 21. juli 2019.
VITALNI INTERES RS-a: Da je Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH, maher političkih manipulacija, javnosti je sasvim jasno. U to smo se uvjerili i u načinu na koji je branio stav da je zvaničnim zaključkom dva člana Predsjedništva BiH oko nastavka izgradnje Pelješkog mosta kojim je bio preglasan ugrožen vitalni interes RS-a. U tome su mu selekcijom njegovog obraćanja u Narodnoj skupštini RS-a zdušno pomogli i novinari Dnevnika 2.
UVREDE SAMO U PARLAMENTU: Prijetnje i uvrede kojima je Dodik sa govornice parlamenta obasipao tri opoziciona poslanika koji su tvrdili da Pelješki most ni na koji način ne ugrožava interese RS-a, gledatelji Dnevnika nisu imali priliku vidjeti i čuti. Stoga ponovo postavljamo pitanje da li zaista uredništvo Dnevnika javnog RTV servisa RS-a vjeruje da to što u izvještajima prešute nije se ni desilo? U vrijeme kada je svakom građaninu, u koliko to želi, na raspolaganju ogroman broj medija iz kojih se mogu informisati o bilo kojem događaju.
RASKOL U PDP-u: Odjeci sjednice Narodne skupštine nastavili su se i tri dana nakon njenog okončanja. Tanja Blagojević otvorila je pitanje koliko je dubok raskol u Partiji demokratskog progresa nakon što je poslanik te stranke Draško Stanivuković javno saopštio da zbog glasanja oko povrede nacionalnog interesa RS-a u vezi Pelješkog mosta, šef poslaničkog kluba Perica Bundalo treba biti smijenjen. Novinarka je osim na izjavu Stanivukovića, podsjetila i na obraćanje Bundala u parlamentu RS-a, te donijela i izjavu lidera PDP-a Branislava Borenovića iz koje se nije mogao izvući zaključak o tome koliko su odnosi unutar te stranke narušeni.
HARADINAJEVA OSTAVKA: Od tema iz regiona, posebna pažnja posvećena je ostavci premijera Kosova Ramusha Haradinaja zbog poziva Specijalnog suda u Hagu da dođe na saslušanje u svojstvu okrivljenog. Cijeli slučaj javnosti je predstavljen kroz izjave predsjednika Srbije Aleksandra Vučića i Milorada Dodika, člana Predsjedništva BiH, na način da je riječ o “još jednom političkom triku Prištine koji će dovesti do homogenizacije Albanaca i novih pritisaka na srpski narod na Kosovu”.
LJUDSKA PRAVA I SLOBODE: Negiranje bosanskog jezika jedna je od političkih tema oko koje u RS-u postoji puni politički konsenzus. Otuda i opširan izvještaj emitovan u Dnevniku 21. jula u kojem su se kao na pokretnoj traci nizali filolozi iz Beograda koji su digli svoj glas protiv uvođenja bosanskog jezika u obrazovne programe u Srbiji. Ono što je posebno upalo u oči jeste činjenica da niko od onih koji sebe smatraju stručnom i naučnom javnošću nije nudio argumente zasnovane na struci i nauci, nego tek izlizane političke fraze.
Ocjena: 1
BNTV: Dodikov (ne)učinak u Predsjedništvu BiH
15. – 21. juli 2019.
PRINCIPI, RASPRAVE I INTERESI: Nedjelju iza nas obilježila je sjednica Narodne skupštine RS, na kojoj je nakon maratonske rasprave prihvaćena inicijativa člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika o povredi nacionalnog interesa RS-a u vezi s nastavkom gradnje Pelješkog mosta.
JEZIK ULICE U PARLAMENTU: U Dnevniku 2 emitovanom 18. jula dok je sjednica entitetskog parlamenta još bila u toku, Dragana Rašević napravila je presjek poslaničke rasprave koja je, za ovdašnju javnost koju malo toga može iznenaditi, ipak bila poražavajuća. Bez novinarskih intervencija, gledateljima su ponuđeni stavovi opozicionih poslanika (Draško Stanivuković i Jelena Trivić – PDP te Nebojša Vukanović – SDS) koji su u izlaganjima naveli zašto smatraju da se preglasavanjem Dodika ne vrijeđa nacionalni interes RS-a, te Dodikova reagovanja koja su bila ispod svakog političkog dostojanstva i jedva prilična jeziku ulice, a kamoli parlamenta.
RASKOL U OPOZICIJI: Temom zasjedanja Narodne skupštine, na kojoj su na svjetlo dana isplivali duboki antagonizmi unutar opozicije u RS-u, ali i same Partije demokratskog progresa, bavili su se i u Dnevniku 19. jula. Kroz mišljenja političkih analitičara otvorena su pitanja o tome čije je zapravo interese zaštitila Narodna skupština RS, ali i postoji li u RS-u još uvjek opozicija ili se ona svela tek na tri narodna poslanika za koje više nije sigurno stoje li iza njih i partije iz kojih dolaze.
IZRUČENJA TURSKOJ: Iz emitovanih sadržaja izdvajamo i izvještaj iz Dnevnika 15. jula koji se bavio pitanjem zahtjeva Turske za izručenje iz Bosne i Hercegovine njenih državljana za koje vlasti u Ankari, bez podastiranja dokaza, tvrde da su pripadnici pokreta Feto, odnosno takozvani gulenovci. Ukazano je da bi se udovoljavanjem tom zahtjevu prekršio niz normi iz konvencija o zaštiti ljudskih prava i otvorilo pitanje zašto Milorad Dodik podržava zahtjeve Turske.
Ocjena: 6
Komparativna analiza
Sjednica Narodne skupštine RS, na kojoj je potvrđen stav Milorada Dodika da je njegovim preglasavanjem u Predsjedništvu BiH oko zvaničnog stava vezanog za nastavak gradnje Pelješkog mosta, potvrdila je kako jedan te isti događaj iz vizure dviju uređivačkih politika može biti različito interpretiran. RTRS je ponovo javnost uskratio za ključne diskusije iz parlamentarne rasprave i to u dijelu koji se odnosio na način obraćanja Dodika dijelu opozicionih poslanika. A riječ je o jeziku koji je možda priličan ulici, ali ne i parlamentu i osobi koja obavlja jednu od najviših političkih funkcija u BiH.