Upravni odbor BH novinara uputio je apel državnim vlastima Bosne i Hercegovine, zahtijevajući hitnu reakciju zbog pogoršanja humanitarne situacije u Gazi, posebno u vezi sa sigurnošću novinara koji izvještavaju iz tog područja.
BH novinari su se pridružili pozivu Evropske i Međunarodne federacije novinara, koji upozoravaju na izgladnjivanje civila u Gazi i pozivaju na brzu i odlučnu reakciju nacionalnih i međunarodnih vlasti.
U svom pismu, koje je upućeno predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto, ministrima vanjskih poslova, ljudskih prava, komunikacija, te zastupnicima oba doma Parlamenta BiH, BH novinari izražavaju duboku solidarnost sa civilima i medijskim radnicima u Gazi.
– Svjedočimo jednoj od najtežih humanitarnih katastrofa našeg vremena – navodi se u pismu, u kojem se posebno ističe dramatična situacija lokalnih novinara koji, bez osnovnih životnih sredstava, svakodnevno rizikuju živote kako bi svijetu prenijeli istinu. Prema podacima Međunarodne federacije novinara, od početka rata u Gazi ubijeno je najmanje 187 novinara i medijskih radnika.
U pismu se navodi kako novinari doslovno gladuju, gube svijest i snagu, a s tim i mogućnost da rade svoj posao. Kako navode, to nije posljedica prirodne katastrofe već političke odluke, oblika kolektivne kazne iza koje stoje izraelske vlasti.
Apel sadrži i konkretne zahtjeve državnim vlastima BiH – da osude ratne zločine u Gazi, podrže međunarodne pozive za evakuaciju civila i pristup stranim novinarima, te javno podrže suspenziju sporazuma između EU i Izraela. Posebno se naglašava kako BiH, koja je i sama prošla kroz ratna stradanja, nema pravo na šutnju ni neutralnost.
– Kada se istina izgladnjivanjem ušutkava – naša je dužnost govoriti još glasnije – stoji na kraju apela koji potpisuju članovi Upravnog odbora BH novinara.
Izvor: BH novinari





