Autor dokumentaraca o logorima i novinar saslušan u bijeljinskoj policiji

Nidal Šaljić saslušan je kao svjedok o mogućem djelu neovlaštenog snimanja bivšeg logora Batković u blizini Bijeljine

Autor dokumentaraca o logorima i novinar saslušan u bijeljinskoj policiji

U bijeljinskoj policiji saslušan je Nidal Šaljić, autor niza dokumentarističkih projekata o koncentracionim logorima na prostoru bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska.  Saslušan je kao svjedok o mogućem djelu neovlaštenog snimanja bivšeg logora Batković u blizini Bijeljine.

– Kada sam zaprimio taj poziv kao laik nisam zaista znao zbog čega i zašto. U ovom trenutku ne mogu iznositi više informacija da ne bih ugrozio istragu – rekao je Šaljić.

Saslušan je kao svjedok o navodnom snimanju poljoprivrednog dobra, a bivšeg logora Batković, dok njegova advokatica kaže da je problem najviše u tome što je pozvan kao svjedok, a ne kao osumnjičeni jer prava svjedoka i osumnjičenog nisu ista.

– Međutim, kako ne bi ostario prava koja ima osumnjičena osoba prije svega prava na odbranu i prava da se brani ćutanjem dešavalo se u praksi da se novinari pozovu u svojstvu svjedoka kako bi odgovorili na pitanje šta su oni skrivili ili uradili, odnosno da svjedoče sabi protiv sebe – kazala je advokatica Jovana Kisin Zagajac, napominjući da je to zabranjeno Zakonom o krivičnim postupku.

No, saslušanje novinara u policiji sve je prisutnija pojava u Republici Srpskoj, a cilj je sprečavanje objavljivanja istine kao što je to da je Šaljić saslušan u svojstvu svjedoka, a ne osumnjičenog čime mu se, tvrdi advokatica, poslala svojevrsna poruka da je u policiju pozvan zbog djela neovlaštenog snimanja uprkos pravu koje garantira Evropska konvencija o ljudskim pravima kojom se garantira objavljivanje snimaka koji su od općeg i javnog društvenog interesa, a priča o logorima to i jeste.

– Kada govorimo o prethodnom ratu i određenim logorima koji to već 30 godina nisu, ne postoji nikakva zakonska prepreka da se snima s javne površine objekat što neće ugrožavati proizvodnju ili druge poslovne tajne ili interese tog privrednog subjekta koji je danas u tom objektu – pojasnila je advokatica.

Publicista iz Bijeljine Jusuf Trbić kaže da represija protiv istine u bh. entitetu Republika Srpska doživljava kulminaciju.

– Ovaj posljednji slučaj pokazuje da smo na putu da uvedemo verbalni delikt što je ova vlast već pokušavala da uradi i da će ovo biti poruka svima koji se usude bilo šta da kažu – dodao je.

Slikati javni objekat, ističe Trbić, u kojem je nekad bio logor je najnormalnija stvar na svijetu, a u prilog toj tezi mogao bi navesti bezbroj primjera samo iz neposrednog okruženja.

Istovremeno i Trbić i Šaljić najavljuju nastavak svog rada i pozivaju društvo u najširem smislu riječi da reagira jer, kako kažu, historija je pokazala da kada istina bude ubijena, naredne žrtve su nesagledive.

Izvor: Al Jazeera

About The Author