Evropska unija kaznila je Apple s 1,8 milijardi eura (dvije milijarde dolara) zbog istrage o optužbama da je onemogućio konkurenciju muzičkih streaming platformi, uključujući Spotify, na svojim platformama.
Evropska komisija također je naložila kompaniji sa sjedištem u Cupertinu u Kaliforniji da prestane sprječavati muzičke streaming aplikacije u obavještavanju korisnika o jeftinijim ponudama izvan Appleovog AppStorea. Kazna veća od očekivane prva je koju je EU izrekao Appleu.
– Desetljećima je Apple zloupotrebljavao dominantan položaj na tržištu distribucije muzičkih streaming aplikacija putem AppStorea. To su činili ograničavanjem razvojnih programera da informiraju potrošače o alternativnim, jeftinijim muzičkim uslugama dostupnim izvan Appleovog ekosistema – kazala je Margrethe Vestager, šefica EU-a za antimonopolnu politiku.
Iz Applea su izvijestili da će se žaliti na odluku EU-a, što pokreće pravnu bitku koja može trajati godinama. U saopćenju kompanije stoji da regulatori nisu uspjeli “otkriti bilo kakve vjerodostojne dokaze o šteti potrošača te ignoriraju realnost tržišta koje napreduje, konkurentno je i brzo raste”.
Kompanija je ostvarila prihod od 119,6 milijardi dolara u prvom tromjesečju, uključujući 69,7 milijardi dolara samo od iPhonea, s prodajom uređaja koja je porasla šest posto u odnosu na prošlu godinu.
Vestager je postavila kao ključnu strategiju pokušaj rušenja dominacije velikih tehnoloških kompanija putem novčanih kazni i regulatornih mjera. Kazna koju je izrekla u ponedjeljak treća je po veličini koju je izdala zbog protukonkurentnog ponašanja.
Googleu su određene dvije najveće kazne za protukonkurentske postupke EU-a dosad – rekordnih 4,3 milijarde eura zbog njegove dominacije na tržištu Android mobilnih uređaja 2018. godine. To je uslijedilo nakon kazne od 2,4 milijarde eura zbog navodnog unapređenja vlastite usluge kupnje u odnosu na konkurente. Također je naredila Appleu da vrati 13 milijardi eura navodno nepravednih poreznih olakšica iz Irske.
Istragu EU-a pokrenula je pritužba Spotifyja prije gotovo pet godina. Tvrdili su da su prisiljeni povećati cijenu svojih mjesečnih pretplata kako bi pokrili troškove zbog načina na koji AppStore posluje.
Komisija se u službenoj optužnici u februaru osvrnula na Appleova takozvana pravila protiv upravljanja. Tvrde da su uvjeti bili nepotrebni i da su značili da će se korisnici suočiti s višim cijenama.
– Stvarnost je da evropski potrošači imaju više izbora nego ikad. Ironično, u ime konkurencije, današnja odluka samo učvršćuje dominantnu poziciju uspješne evropske kompanije koja je neminovni lider u digitalnom muzičkom tržištu – napisali su iz Applea o odluci EU-a.
Na privatnom saslušanju u lipnju u slučaju EU-a, stajalište Applea bilo je da je već riješio moguće probleme s konkurencijom, navodi osoba upoznata sa stavovima američke kompanije. Početkom 2022. godine, Apple je počeo dopuštati Spotifyju i drugim muzičkim servisima da usmjeravaju korisnike na web u svojim aplikacijama kako bi se pretplatili.
Vestager je rekla da su Appleova pravila spriječila potrošače da donose informirane odluke, što znači da su neki možda platili više nego što je potrebno.
EU-ova akcija protiv Appleovog AppStorea odvija se istovremeno s novim pravilima čiji je cilj spriječiti zlouporabe tržišta prije nego što se one ukorijene. Prema Digitalnom tržišnom zakonu, koji ove sedmice stupa na snagu, najmoćnijim tehnološkim kompanijama bit će protuzakonito favorizirati vlastite usluge pred konkurentima.
Kompanijama će biti zabranjeno kombinirati osobne podatke preko svojih različitih usluga i koristiti podatke koje prikupljaju od trgovaca trećih strana kako bi se natjecale protiv njih. Također će morati omogućiti korisnicima preuzimanje aplikacija s platformi konkurenata. Pravila stupaju na snagu u potpunosti 7. ožujka, a Apple se također usprotivio svojoj kategorizaciji prema novom režimu.
Izvor: Bloomberg